Lista aktualności Lista aktualności

Bezpieczni w lesie

W drugiej połowie maja 2019 r. w Nadleśnictwie Strzałowo odbyły się dwa spotkania w ramach realizacji zadania „Bezpiecznie poznaj las”.

Zadanie to współfinansowane jest przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie. Ma ono na celu propagowanie wśród osób w różnym wieku (od uczniów szkół podstawowych po seniorów) użytecznej wiedzy o lesie, segregacji odpadów, recyklingu, pierwszej pomocy przedmedycznej. Gośćmi pierwszego spotkania byli wychowankowie Warsztatów Terapii Zajęciowej
w Mikołajkach. W drugim spotkaniu wzięli udział seniorzy ze stowarzyszenia „Iskierka Nadziei” z Piecek.

Każde ze spotkań składało się z czterech części. Najpierw przedstawiono uczestnikom cel i założenia zadania. Zaprezentowano im także informacje o cennych przyrodniczo obszarach, które położone są w najbliższej okolicy. W drugiej części każda z grup miała okazję poćwiczyć umysł rozwiązując zadania związane z ochroną przyrody, bezpiecznym poruszaniem się po lesie, segregacją odpadów.

Po wysiłku intelektualnym przyszedł czas na zmierzenie się z aktywnością fizyczną. Uczestnicy doskonalili podstawowe czynności związane z udzieleniem pierwszej pomocy przedmedycznej. Wiele osób przekonało się, że jest to niełatwe zadanie.

Zwieńczeniem spotkań (czwarta część) były warsztaty recyklingowe. Okazało się, że z kawałka starej deski lub butelki plastikowej można wyczarować ciekawy przedmiot, np. obrazek, skarbonkę lub pojemnik na długopisy.

Idea zadania zrodziła się ze spostrzeżeń edukatorów na temat praktycznej wiedzy o lesie uczestników zajęć edukacyjnych. Choć wiele osób potrafi rozróżniać gatunki drzew leśnych, zna pojęcia związane z pracą leśników, nie wie, co zrobić w sytuacji kryzysowej, np. zagubienia się w lesie. Tematyka bezpieczeństwa wiąże się oczywiście z profilaktyką. Poruszając tematykę bezpiecznych wędrówek po lesie, nie sposób nie mówić o zaśmiecaniu. Dlatego też w jednym projekcie połączono zagadnienia: bezpieczeństwa, segregacji odpadów oraz wiedzy o lesie.