Lista aktualności Lista aktualności

Słowo przekute w czyn

Pracownicy Nadleśnictwa Strzałowa uczcili pamięć Papieża Polaka sadząc las.

Wcielili w czyn Jego idee dotyczące podziwu dla piękna nieokiełznanej i niepoznanej przyrody. Sadzenie drzew to nie tylko początek przyszłego lasu, ale także możliwość rozmyślania nad tajemnicami przyrody, o których tak wiele pisał Papież w swych encyklikach.

W obronie dobrego imienia Ojca Świętego leśnicy ze Strzałowa posadzili las ku Jego czci. Sadzeniu przyświecały cytat:

 

„Las jest miejscem, gdzie można się oderwać od codziennych trosk, wyciszyć i zatopić w kontemplacji piękna natury."

Przemówienie w Muzeum Watykańskim w Rzymie z okazji Dnia Ochrony Środowiska 21 maja 1999 roku.

 

Jan Paweł II odegrał znaczącą rolę w propagowaniu idei ochrony przyrody i dbałości o środowisko naturalne. W 1999 roku podczas swojej wizyty w Polsce, Papież zachęcał do sadzenia lasów, co stało się inspiracją dla wielu inicjatyw ekologicznych w kraju. Sadzenie lasów papieskich jest jednym z działań podejmowanych przez Nadleśnictwa w Polsce. Leśnicy dokładnie dobierają gatunki drzew, uwzględniając lokalne warunki klimatyczne i glebowe, aby zapewnić jak najlepsze warunki do wzrostu nowych drzew. Ważnym elementem jest również odpowiednie przygotowanie terenu pod sadzenie oraz dbałość o rozwój sadzonego lasu. Sadzenie lasów papieskich ma nie tylko znaczący wpływ na ochronę środowiska i przywracanie naturalnego ekosystemu, ale również jest ważnym elementem działań mających na celu zapobieganie zmianom klimatycznym. Las stanowi bowiem naturalny pochłaniacz dwutlenku węgla, który przyczynia się do globalnego ocieplenia.

Wprowadzenie Lasów Papieskich to także ważna sfera działań edukacyjnych, które mają na celu zwiększenie świadomości społecznej w zakresie ochrony przyrody oraz propagowania idei zrównoważonego rozwoju.

Dzięki inicjatywom takim jak sadzenie Lasów Papieskich, Polska może przyczynić się do ochrony środowiska naturalnego i wprowadzenia pozytywnych zmian dla przyszłych pokoleń.