Lista aktualności Lista aktualności

Wilczym szlakiem

7 lipca w Wilczym Szańcu na Mazurach odbyło się oficjalne otwarcie pierwszego etapu Wielkiego Szlaku Leśnego. Tak zwany „Wilczy Szlak" to osiem obiektów na terenie całej Polski, które są tematycznie związane z wilkiem.

Nie przez przypadek otwarcie „Wilczego Szlaku" odbyło się w byłej wojennej kwaterze Hitlera na Mazurach. „Wilczy Szaniec" od kwietnia bieżącego roku jest zarządzany przez Lasy Państwowe. Leśnicy z Nadleśnictwa Srokowo odzyskali ten obiekt po dwuletnie batalii sądowej z prywatnym dzierżawcą. – „Wilczy Szaniec" to jedno z głównych centrów, z których będzie rozprzestrzeniał się Wielki Szlak Leśny – mówił podczas uroczystego otwarcia dr inż. Konrad Tomaszewski, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych. - Docelowo taki szlak ma stanowić sieć obejmującą głównie tereny leśne w całym kraju. Znajdą się na nim m.in. ścieżki edukacyjne czy obiekty dziedzictwa kulturowego. Będzie to kompleksowa oferta pobytowa, która będzie obejmować rozmaite formy wypoczynku od rekreacji po turystykę krajoznawczo-historyczną.

W skład „Wilczego Szlaku", który jest pierwszym etapem tworzenia „Wielkiego Szlaku Leśnego" weszły m.in. także takie obiekty, jak ośrodek rehabilitacji zwierząt dzikich prowadzony przez Nadleśnictwo Olsztynek (tu znajduje się jedyna w północnej Polsce specjalistyczna woliera do leczenia wilków), czy arboretum w Karnieszewicach, gdzie rośnie wawrzynek wilczełyko. Otwarcie nowego szlaku było też okazją do zaprezentowania tego, co już na terenie „Wilczego Szańca" zrobili leśnicy. W jednym z budynków wspólnie z Muzeum II Wojny Światowej otworzyli wystawę, która pokazuje czym był niemiecki nazizm. – To tylko niewielki wycinek dużo większej wystawy, której otwarcie planujemy w najbliższej przyszłości – zdradził Zenon Piotrowicz, nadleśniczy Nadleśnictwa Srokowo.

Otwarciu towarzyszyło stoisko edukacyjno-promocyjne Lasów Państwowych przygotowane przez nadleśnictwa: Srokowo, Spychowo, Mrągowo, Olsztynek i Strzałowo.