Asset Publisher Asset Publisher

Kto rozstawił świeczniki w lesie?

Początek lata to czas, kiedy leśnicy zwracają szczególną uwagę na zagrożenie pożarowe w lasach. Pomimo patroli i ciągłego monitoringu na terenie jednego z leśnictw Nadleśnictwa Strzałowo znaleziono kilkanaście świeczników. Kto je rozstawił?

Któż by się spodziewał, że w upalny dzień na zmurszałych pniach w dębowo-grabowym lesie spotkać można rząd świeczników. Na szczęście to przyroda zaplanowała tam miejsce dla nich.

Świecznik, o którym mowa, to grzyb saprotroficzny należący do rodziny szyszkolubkowatych. Jego prawidłowa nazwa nadana przez mykologów brzmi  świecznica rozgałęziona (Clavicorona pyxidata (Pers.: Fr.)  Doty). Świecznica rośnie zazwyczaj na martwym pozbawionym kory drewnie liściastym. Jej owocnik przyciąga wzrok, gdyż wyglądem przypomina świecznik ze strużkami zaschniętego wosku. Inni zobaczą w nim baśniowy zamek z licznymi wieżyczkami.

            Piękny wygląd świecznicy chronią ją przez  zerwaniem. Warto nacieszyć wzrok jej niecodzienną sylwetką, gdyż smak nie jest jej cennym walorem. Uważa się jednak, że substancje zawarte w owocniku mogą przeciwdziałać chorobie Alzheimera.

            Świecznica jest kolejnym przykładem niezwykłej kreatywności przyrody oraz potwierdzeniem tego, że nie lubi ona monotonii.