Asset Publisher Asset Publisher

Leśnicy z RDLP Olsztyn na VII Kongresie Przyszłości w Olsztynie

16.05.2023 r. odbył się VII Kongres Przyszłości, w którym wzięły udział nadleśnictwa: Mrągowo, Spychowo i Strzałowo.

Nasze lasy są nie tylko pięknym elementem krajobrazu, ale także istotnym czynnikiem dla przyszłości naszego kraju. Świadczy o tym fakt, iż polskie lasy pełnią wiele istotnych funkcji. Po pierwsze są ważnym źródłem surowców naturalnych, takich jak drewno wykorzystywane w różnych dziedzinach przemysłu, m.in. w budownictwie, produkcji mebli, przemyśle papierniczym, drukarskim. Jednocześnie lasy odgrywają kluczową rolę w ochronie środowiska, zatrzymując erozję gleb, zapewniając czyste powietrze oraz regulując gospodarkę wodną. Polskie lasy stanowią doskonałe środowisko życia flory
i fauny. Bogactwo różnorodnych ekosystemów sprzyja występowaniu w lasach licznych gatunków zwierząt i roślin, w tym wielu gatunków chronionych, m.in. cietrzewia i rysia. W czasie VII Kongresu Przyszłości leśnicy dzielili się z odwiedzającymi informacjami na temat programów realizowanych przez Lasy Państwowe mających na celu przywrócenie populacji tych dwóch zagrożonych gatunków.

Kolejną z ważnych funkcji lasów, o której warto mówić, jest funkcja turystyczna. Szeroka sieć różnego rodzaju szlaków rekreacyjnych (m.in. pieszych, rowerowych, konnych) oraz infrastruktura turystyczna przy cennych obiektach przyrodniczych i kulturowych przyciągają zarówno turystów z Polski, jak i ze świata. Dzięki udostępnieniu i właściwemu zagospodarowaniu las jest doskonałym miejscem do wyciszenia się, aktywnego wypoczynku oraz kontaktu z naturą. W kontekście przyszłości naszego kraju polskie lasy odgrywają również ważną rolę w walce ze zmianami klimatycznymi. Przede wszystkim ze względu na to, iż las jest odpowiedzialny za sekwestrację dwutlenku węgla oraz pomaga w redukcji emisji gazów cieplarnianych i zatrzymywaniu globalnego ocieplenia.

Na stoisku Lasów Państwowych odwiedzający mieli możliwość poznać wszystkie te funkcje lasu
w mikroujęciu zachęcającym do dalszego odkrywania leśnych tajemnic.  Ekspozycja LP stała się dla wielu gości okazją do tego, aby osobiście poczuć siłę i trwałość drewna, które jest jednym z najważniejszych surowców oferowanych przez lasy. Nie zabrakło również możliwości zanurzenia się w leśnym środowisku na ścieżce sensorycznej. Spacer tą ścieżką to wyjątkowe doświadczenie, które pozwala poczuć las w pełni. A wszystko za sprawą zmysłów, dzięki którym można dotknąć i poczuć miękkość mchu, poczuć zapach świeżego drewna, usłyszeć szum drzew i odgłosy leśnych zwierząt. Ta interaktywna ścieżka to zaproszenie do odkrywania piękna lasu wszystkimi zmysłami i osiągnięcia harmonii z naturą.

Stoisko Lasów Państwowych zaprezentowane w czasie VII Kongresu Przyszłości to miejsce, gdzie odwiedzający mieli okazję poznać wiele faktów dotyczących gospodarowania polskimi lasami, ale także  miejsce spotkań ze specjalistami i jednocześnie pasjonatami lasów, którzy z radością odpowiadali na wszystkie postawione pytania.