Zwierzęta

Co zrobić kiedy natrafimy w lesie na martwe lub ranne zwierzę? Ukąsiła mnie żmija – co teraz? Potrąciłem samochodem zwierzę. Co robić? – odpowiedzi na te i inne pytania.

Samochód

Czy mogę wjechać samochodem do lasu? Skąd mam wiedzieć czy droga jest publiczna czy leśna? Czy strażnik leśny może nałożyć mandat? - odpowiedzi na te i inne pytania.

Grzyby

Kogo mogę się poradzić w sprawie zebranych w lesie grzybów, czy grzyby w lesie można zbierać bez ograniczeń, czy znalezione grzyby należy wykręcać, czy wycinać - odpowiedzi na te i inne pytania.

Drewno

Czy mogę zebrać na opał leżące w lesie drewno, gdzie mogę kupić drewno opałowe, czy leśnicy sprzedają świąteczne choinki - odpowiedzi na te i inne pytania.

Biwakowanie

Czy mogę rozpalić ognisko w lesie, czy mogę zebrać leżący w lesie chrust, czy mogę rozbić w lesie namiot - odpowiedzi na te i inne pytania.

Bezpieczeństwo

Wędrówka po lesie to w dzisiejszym, pełnym bodźców świecie może mieć wręcz znaczenie terapeutyczne. By tak się stało, musi być bezpieczna. Na co zwrócić uwagę, ruszając do lasu?

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Młodzi podróżnicy z Nadleśnictwa Strzałowo

Młodzi podróżnicy z Nadleśnictwa Strzałowo

Dwa bociany czarne pochodzące ze strzałowskich lasów udały się na zimowisko na Bliski Wschód.

Aż trudno uwierzyć, że dwa młode bociany czarne, które przyszły na świat w naszych lasach, korzystają ze słonecznej pogody tysiące kilometrów stąd. Przedstawiciele tego rzadkiego chronionego gatunku w dniu  08.08.2021r. rozpoczęły swoją pierwszą wędrówkę do zimowisk i zakończyły ją sukcesem. Jeden z osobników przebywa obecnie w Turcji, drugi w Izraelu. Skąd wiemy, gdzie przebywają bociany? Dane o ich lokacji posiadamy dzięki założonym przez Komitet Ochrony Orłów nadajnikom.   Mamy nadzieje, że po osiągnięciu dojrzałości (za około 3 lata) młode bociany wrócą do nas, gdzie zawsze są mile widziane.

Warto podkreślić, że dzięki doświadczeniu i zaangażowaniu Komitetu Ochrony Orłów w ochronę gatunkową ptaków posiadamy dane dotyczące bocianów czarnych. Jesteśmy niezmiernie wdzięczni za tę współpracę.

Bocian czarny w przeciwieństwie do białego prowadzi skryty tryb życia (gniazda zakłada w lasach). Podstawę jego diety są ryby.