Zwierzęta

Co zrobić kiedy natrafimy w lesie na martwe lub ranne zwierzę? Ukąsiła mnie żmija – co teraz? Potrąciłem samochodem zwierzę. Co robić? – odpowiedzi na te i inne pytania.

Samochód

Czy mogę wjechać samochodem do lasu? Skąd mam wiedzieć czy droga jest publiczna czy leśna? Czy strażnik leśny może nałożyć mandat? - odpowiedzi na te i inne pytania.

Grzyby

Kogo mogę się poradzić w sprawie zebranych w lesie grzybów, czy grzyby w lesie można zbierać bez ograniczeń, czy znalezione grzyby należy wykręcać, czy wycinać - odpowiedzi na te i inne pytania.

Drewno

Czy mogę zebrać na opał leżące w lesie drewno, gdzie mogę kupić drewno opałowe, czy leśnicy sprzedają świąteczne choinki - odpowiedzi na te i inne pytania.

Biwakowanie

Czy mogę rozpalić ognisko w lesie, czy mogę zebrać leżący w lesie chrust, czy mogę rozbić w lesie namiot - odpowiedzi na te i inne pytania.

Bezpieczeństwo

Wędrówka po lesie to w dzisiejszym, pełnym bodźców świecie może mieć wręcz znaczenie terapeutyczne. By tak się stało, musi być bezpieczna. Na co zwrócić uwagę, ruszając do lasu?

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Niezwykła rzeka

Niezwykła rzeka

Krutynia należy do najbardziej malowniczych rzek w Polsce. Warto ją zobaczyć i przepłynąć nią, nawet jesienią.

Las to nie tylko drzewa, rośliny, grzyby, zwierzęta małe i duże, ale również miejsca ważne pod względem historycznym, przyrodniczym i kulturowym. Na obszarach leśnych znajdują się wyjątkowe obiekty stworzone przez ludzi lub naturę. Każde z zaprezentowanych miejsc wzbudza emocje, inspiruje do działania, zwłaszcza artystów i naukowców. Ważną rolę w ochronie, udostępnianiu i popularyzacji opisywanych terenów odgrywają okoliczni mieszkańcy, a wśród nich leśnicy – dbający o przyrodę i dziedzictwo kulturowe obszarów, na których gospodarują.

 

Nurt czysty i przejrzysty – Krutynia

To jeden z najpiękniejszych, owiany wspomnieniami pokoleń kajakarzy, piętnastokilometrowy szlak wodny. Rzeka płynie leniwie szerokim korytem o piaszczystym dnie. W płytkiej i przejrzystej wodzie widać zielone cienie szczupaków oraz ławice sielaw. Niektóre z nadrzecznych kamieni wyglądają jak zbroczone krwią. To szkarłatne plamy porastających je tajemniczych glonów – krasnorostów. Każdego lata napływa tutaj rzesza turystów tworząc zatory kajakowe, niczym na deptaku na sopockim molo. Poza sezonem, ruch w miejscowości zamiera i Krutyń znów staje się spokojną wioską. Spływ Krutynią to z pewnością doskonała forma spędzenia czasu w sposób aktywny, a przy okazji zobaczenia tego co na Mazurach najcenniejsze – przepięknej, dziewiczej przyrody.

 

Z rzeką jaką jest Krutynia wiąże się miejscowość o podobnej nazwie - Krutyń. Będąc w tej urokliwej wsi warto zajrzeć do Muzeum Przyrodniczego, które położone jest w samym jej centrum. Wzrok przyciąga już sam drewniany budynek będący przykładem drewnianej mazurskiej architektury. A wewnątrz kryje się świetnie przygotowana wystawa przyrodnicza, o której opowiedzą niezwykle sympatyczni pracownicy Mazurskiego Parku Krajobrazowego.

 

Krutyń to nie tylko sąsiedztwo rzeki. To także wszechobecy las. A w nim kręte i różnorodne ścieżki. Warto wyruszyć na niespieszny spacer ich szlakiem. Po drodze można spotkać pomniki przyrody, np. Zakochaną parę. Blisko wsi znajduje się ścieżka prowadząca do owianych aurą tajemniczości jeziorek dystroficznych.

 

Link do artykułu o niezwykłych miejscach w terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe.