Asset Publisher Asset Publisher

Historia Nadleśnictwa Strzałowo


    Nadleśnictwo Strzałowo utworzono w roku 1870 z części nadleśnictw Krutyń i Mikołajki. Nowo powstałe nadleśnictwo otrzymało nazwę Pfeilswalde na cześć wybitnego niemieckiego uczonego i filozofa dr. Friedricha Wilhelma Leopolda Pfeila (1783-1859). Siedzibę nadleśnictwa wybudowano w 1873 roku.  Dziś także służy ona kolejnym pokoleniom leśników.


        Początkowo swoim zasięgiem nadleśnictwo Strzałowo obejmowało powierzchnię 7 332 ha, w tym 6 436 pow. leśnej i 546 ha pow. nieleśnej. 350 ha powierzchni zajmowały jeziora.
      W składzie gatunkowym drzewostanów nadleśnictwa dominowała, podobnie jak dzisiaj, sosna - 93%, 2% stanowił świerk, pozostałe gatunki 5%. Sosna była także gatunkiem pozyskiwanym w największej ilości -20 000 m³ rocznie. W tym samym czasie – przed II wojną światową pozyskiwano 3 400 m³ świerka, 250 m³ dębu oraz 1350 m³ pozostałych gatunków. Łączny etat cięć wynosił więc 25 000 m³ drewna.
        Pierwszym nadleśniczym w Strzałowie został Of Koch. Po nim urząd ten sprawowali m. in.:

     - Of Roecknera – w latach 1873 - 1893
     - Of Hoffmann  - w latach 1894 – 1902
     - Of v. Krosig    -  w latach 1903 – 1907
     - Of Friedrich Engels -  w latach 1907 – 1937

        Ostatnim nadleśniczym powoływanym przez administrację niemiecką był Fm Georg Augstein. Z chwilą zakończenia działań wojennych na terenie powiatu mrągowskiego (rok 1945) na stanowisko nadleśniczego powołany został Tadeusz Paciorkowski. Pełnił on tę funkcję przez rok.


    W roku 1945 nadleśnictwo otrzymało nazwę Strzałowo, która pochodzi od niemieckiego słowa pfeil oznaczającego strzałę do łuku. Obszar nadleśnictwa po wojnie obejmował tereny byłych poniemieckich lasów państwowych (pow. 7 064,85 ha) oraz pięciu kompleksów lasów majątkowych i drobnej własności (pow. 659,83 ha ), które przejęto oficjalnie w roku 1947.


    Kolejne zmiany terytorialne nastąpiły w roku 1973. Wówczas w skład nadleśnictwa Strzałowo weszły jako obręby leśne dotychczasowe nadleśnictwa Krutyń i Mikołajki. W roku 1979  do nadleśnictwa włączono obręb Babięta utworzony z części terenów nadleśnictwa Racibór i Spychowo. W tym samym czasie nadleśnictwo Strzałowo przekazało nadleśnictwu Maskulińskie obręb Mikołajki oraz tereny z obrębów Strzałowo i Krutyń położone w województwie suwalski. Łączna powierzchnia nadleśnictwa wg stanu na dzień 1.01.1979 r. wynosiła 19839,75 ha. Powstał wówczas podział administracyjny nadleśnictwa Strzałowo na trzy obręby leśne: Strzałowo, Krutyń, Babięta. Podział ten obowiązuje do dziś.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Rybołów - podniebny bohater

Rybołów - podniebny bohater

Kilka dni temu na terenie Nadleśnictwa Strzałowo przy dwóch gniazdach rybołowa zamontowano fotopułapki umożliwiające monitorowanie gatunku.

Urządzenia zamontowano przed przylotem ptaków i zasiedleniem przez nie gniazd w miejscach ich potencjalnego bytowania. Monitoring posłuży określeniu aktywności rybołowów oraz umożliwi obserwację lęgu nowego pokolenia.

Rybołów (Pandion haliaetus) jest gatunkiem objętym ochroną ścisłą i wymaga ochrony czynnej. Obecnie w Polsce jest bardzo nielicznym gatunkiem z tendencja spadkową populacji i jest jednym z najrzadszych lęgowych ptaków szponiastych w Polsce.

Od dnia zamontowania "szklanych oczu" stwierdziliśmy ogromny sukces, bowiem nasze rybołowy przyleciały na wytypowane przez nas gniazda. Niecałe szczęść dni od dnia zamontowania fotopułapek na obu gniazdach pokazały się rybołowy. Początkowo pojedyncze osobniki, jednak po trzech dniach pojawili się  ich partnerzy. Osiągnęliśmy więc sukces - w obu gniazdach pojawiły się ptaki. Z niecierpliwością czekamy na rozwój sytuacji.

Wspólnie z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Olsztynie, Komitetem Ochrony Orłów przy współpracy z Dyrekcją Generalną Lasów Państwowych będziemy monitorować pobyt rybołowów, ich rozwój. Oczekujemy na sukces lęgowy, który pozwoli zaobrączkować młode ptaki oraz dokonać ich pomiarów, tj. wielkości, ilości, wagi, przebytej trasy itp. W przyszłości pozwolić to może na określenie idealnych warunków do rozmnażania się tego gatunku.