Asset Publisher Asset Publisher

Hodowla lasu

Hodowla lasu ma na celu zapewnienie ciągłości istnienia lasu przy jednoczesnym wykorzystaniu gospodarczym części biomasy - drewna.

Ogólne zasady gospodarki leśnej określa Ustawa o lasach - obowiązująca wszystkich właścicieli lasów, w myśl której należy działać wg następujących zasad:

- powszechnej ochrony lasów,
- trwałości utrzymania lasów,
- ciągłości i zrównoważonego wykorzystania wszystkich funkcji lasów,
- powiększenia zasobów leśnych.


Zasady hodowli  szczegółowo omówione są w wewnętrznym dokumencie LP pt. Zasadach Hodowli Lasu (ZHL), obowiązującym w Państwowym Gospodarstwie Leśnym Lasy Państwowe od 1.01.2012 r. ZHL są załącznikiem do Zarządzenia nr 53 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 21 listopada 2011 r. Przewodnim motywem ZHL jest wdrażanie półnaturalnej metody hodowli lasu, co oznacza stosowanie i wykorzystywanie procesów naturalnych, uzupełnianych i modyfikowanych dla osiągnięcia określonych celów.

Zabiegi hodowlane w nadleśnictwie Strzałowo prowadzone są wg następujących wyznaczników:

- preferowanie naturalnych sposobów odnawiania lasu,

- faworyzowanie rębni złożonych,

- kształtowanie właściwego składu gatunkowego na uprawach i w młodnikach,

- dostosowanie gatunków na mikrosiedliskach zgodnie z ich wymaganiami dotyczącymi żyzności i wilgotności gleby,

- ręczne wykonywanie pracy na obszarach z roślinnością chronioną.

 

Zestawienie zadań z hodowli lasu w Nadleśnictwie strzałowo w latach 2014-2023

ZASADY HODOWLI LASU


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Niezwykłe odkrycia w pierwszy dzień wiosny

Niezwykłe odkrycia w pierwszy dzień wiosny

Pierwszy dzień wiosny leśnicy z LKP "Lasy Mazurskie" spędzili na IV Pikniku Przyrodniczym w Mikołajkach.

Nie wszyscy uczniowie z okazji pierwszego dnia wiosny udali się na wagary. Ci, którzy zdecydowali się spędzić ten dzień w szkole, mieli przed sobą nie lada atrakcje. W społecznej szkole STO w Mikołajkach odbył się IV Piknik Przyrodniczy. Tym razem na wagary udali się nauczyciele, a zajęcia poprowadzili leśnicy z LKP "Lasy Mazurskie", Mazurskiego Parku Krajobrazowego oraz naukowcy ze Stacji Hydrobiologicznej IBD PAN w Mikołajkachi i Stacji Badawczej w Popielnie. W każdej klasie na pilnych słuchaczy czekała inna lekcja - poznawanie niezwykłych własności roślin leśnych, obserwacje zwierząt, badanie gleby i wody, eksperymenty z filtrowaniem wody, pomiar drewna, nauka fotografii przyrodniczej i wiele, wiele innych. Procesy leśne oglądane z bliska zrobiły wielkie wrażenie na młodych odkrywcach.