Webcontent-Anzeige Webcontent-Anzeige

Lasy referencyjne i lasy HCVF

Lasy referencyjne - obserwuje się w nich naturalne procesy zachodzące w przyrodzie. Na ich terenie nie prowadzi się czynności związanych z gospodarką leśną.

Lasy HCVF - lasy o szczególnej wartości [High Conservation Value Forests].
Są to lasy, wyróżnione przez zarządzającego według następujących kategorii:
a) tereny leśne posiadające globalne, regionalne lub narodowe znaczenie pod względem koncentracji różnorodnych wartości biologicznych (np. endemizm, gatunki zagrożone wyginięciem, rzadkie, refugia)
b) tereny leśne posiadające globalnie, regionalnie lub narodowo znaczenie krajobrazowe stanowiące unikalne miejsce występowania lub występowania większości populacji rodzimych gatunków w naturalnym zagęszczeniu i liczebności.
c) lasy zawierające rzadkie, zagrożone lub wymierające ekosystemy
d) lasy spełniające funkcje w sytuacjach krytycznych (np. ochrona przeciwpowodziowa, powstrzymanie erozji).
e) lasy o fundamentalnym znaczeniu dla podstawowych potrzeb społeczności lokalnych (np. wyżywienie, wypoczynek, zdrowie, egzystencja).
f) lasy o szczególnym znaczeniu dla tradycyjnej tożsamości kulturowej (tereny ważne kulturalnie, przyrodniczo, ekonomicznie lub religijnie dla społeczności lokalnych)

Nadleśnictwo Strzałowo informuje, że uwagi i propozycje dotyczące lasów o szczególnych walorach przyrodnicznych wg kryteriów HCVF można składać drogą mailową na adres: strzalowo@olsztyn.lasy.gov.pl lub pocztą tradycyjną na adres: Nadleśnictwo Strzałowo, Strzałowo 2, 11-710 Piecki.

Dane o lasach referencyjnych oraz  lasach HCVF na terenie nadleśnictwa Strzałowo znajdują  się na naszej stronie BIP:

 

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Leśnicy walczą o życie rysia

Leśnicy walczą o życie rysia

Do prowadzonego przez Nadleśnictwo Olsztynek Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Dzikich w Napromku trafił ryś. Zwierzę jest bardzo osłabione, ale leśnicy walczą o jego zdrowie i życie.

Największy w Polsce dziki kot nie był nigdy dotąd pacjentem „leśnego szpitala” prowadzonego przez Nadleśnictwo Olsztynek. Aż do teraz. Ryś, który trafił pod opiekę olsztyneckich leśników, przyjechał z okolic Wielbarka. Jest skrajnie osłabiony. – Zaczął przyjmować pokarm. Podajemy mu jedzenie w niewielkich porcjach co trzy godziny. Stan rysia jest nadal ciężki, ale robimy wraz z lekarzem weterynarii robimy wszystko, aby go wyleczyć. Mamy nadzieję, że ryś wróci do swojego naturalnego środowiska – relacjonują leśnicy z ośrodka w Napromku.