Webcontent-Anzeige Webcontent-Anzeige

Lasy referencyjne i lasy HCVF

Lasy referencyjne - obserwuje się w nich naturalne procesy zachodzące w przyrodzie. Na ich terenie nie prowadzi się czynności związanych z gospodarką leśną.

Lasy HCVF - lasy o szczególnej wartości [High Conservation Value Forests].
Są to lasy, wyróżnione przez zarządzającego według następujących kategorii:
a) tereny leśne posiadające globalne, regionalne lub narodowe znaczenie pod względem koncentracji różnorodnych wartości biologicznych (np. endemizm, gatunki zagrożone wyginięciem, rzadkie, refugia)
b) tereny leśne posiadające globalnie, regionalnie lub narodowo znaczenie krajobrazowe stanowiące unikalne miejsce występowania lub występowania większości populacji rodzimych gatunków w naturalnym zagęszczeniu i liczebności.
c) lasy zawierające rzadkie, zagrożone lub wymierające ekosystemy
d) lasy spełniające funkcje w sytuacjach krytycznych (np. ochrona przeciwpowodziowa, powstrzymanie erozji).
e) lasy o fundamentalnym znaczeniu dla podstawowych potrzeb społeczności lokalnych (np. wyżywienie, wypoczynek, zdrowie, egzystencja).
f) lasy o szczególnym znaczeniu dla tradycyjnej tożsamości kulturowej (tereny ważne kulturalnie, przyrodniczo, ekonomicznie lub religijnie dla społeczności lokalnych)

Nadleśnictwo Strzałowo informuje, że uwagi i propozycje dotyczące lasów o szczególnych walorach przyrodnicznych wg kryteriów HCVF można składać drogą mailową na adres: strzalowo@olsztyn.lasy.gov.pl lub pocztą tradycyjną na adres: Nadleśnictwo Strzałowo, Strzałowo 2, 11-710 Piecki.

Dane o lasach referencyjnych oraz  lasach HCVF na terenie nadleśnictwa Strzałowo znajdują  się na naszej stronie BIP:

 

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Niezwykłe odkrycia w pierwszy dzień wiosny

Niezwykłe odkrycia w pierwszy dzień wiosny

Pierwszy dzień wiosny leśnicy z LKP "Lasy Mazurskie" spędzili na IV Pikniku Przyrodniczym w Mikołajkach.

Nie wszyscy uczniowie z okazji pierwszego dnia wiosny udali się na wagary. Ci, którzy zdecydowali się spędzić ten dzień w szkole, mieli przed sobą nie lada atrakcje. W społecznej szkole STO w Mikołajkach odbył się IV Piknik Przyrodniczy. Tym razem na wagary udali się nauczyciele, a zajęcia poprowadzili leśnicy z LKP "Lasy Mazurskie", Mazurskiego Parku Krajobrazowego oraz naukowcy ze Stacji Hydrobiologicznej IBD PAN w Mikołajkachi i Stacji Badawczej w Popielnie. W każdej klasie na pilnych słuchaczy czekała inna lekcja - poznawanie niezwykłych własności roślin leśnych, obserwacje zwierząt, badanie gleby i wody, eksperymenty z filtrowaniem wody, pomiar drewna, nauka fotografii przyrodniczej i wiele, wiele innych. Procesy leśne oglądane z bliska zrobiły wielkie wrażenie na młodych odkrywcach.