Webcontent-Anzeige Webcontent-Anzeige

Lasy referencyjne i lasy HCVF

Lasy referencyjne - obserwuje się w nich naturalne procesy zachodzące w przyrodzie. Na ich terenie nie prowadzi się czynności związanych z gospodarką leśną.

Lasy HCVF - lasy o szczególnej wartości [High Conservation Value Forests].
Są to lasy, wyróżnione przez zarządzającego według następujących kategorii:
a) tereny leśne posiadające globalne, regionalne lub narodowe znaczenie pod względem koncentracji różnorodnych wartości biologicznych (np. endemizm, gatunki zagrożone wyginięciem, rzadkie, refugia)
b) tereny leśne posiadające globalnie, regionalnie lub narodowo znaczenie krajobrazowe stanowiące unikalne miejsce występowania lub występowania większości populacji rodzimych gatunków w naturalnym zagęszczeniu i liczebności.
c) lasy zawierające rzadkie, zagrożone lub wymierające ekosystemy
d) lasy spełniające funkcje w sytuacjach krytycznych (np. ochrona przeciwpowodziowa, powstrzymanie erozji).
e) lasy o fundamentalnym znaczeniu dla podstawowych potrzeb społeczności lokalnych (np. wyżywienie, wypoczynek, zdrowie, egzystencja).
f) lasy o szczególnym znaczeniu dla tradycyjnej tożsamości kulturowej (tereny ważne kulturalnie, przyrodniczo, ekonomicznie lub religijnie dla społeczności lokalnych)

Nadleśnictwo Strzałowo informuje, że uwagi i propozycje dotyczące lasów o szczególnych walorach przyrodnicznych wg kryteriów HCVF można składać drogą mailową na adres: strzalowo@olsztyn.lasy.gov.pl lub pocztą tradycyjną na adres: Nadleśnictwo Strzałowo, Strzałowo 2, 11-710 Piecki.

Dane o lasach referencyjnych oraz  lasach HCVF na terenie nadleśnictwa Strzałowo znajdują  się na naszej stronie BIP:

 

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Sukces lęgowy rybołowa

Sukces lęgowy rybołowa

Z przyjemnością możemy poinformować, że na terenie Nadleśnictwa Strzałowo para rybołowów osiągnęła sukces lęgowy i trzy ,,nasze” młode rybołowy opuściły gniazdo.

Rybołów (Pandion haliaetus) jest gatunkiem objętym ochroną ścisłą i wymaga ochrony czynnej. Obecnie w Polsce jest bardzo nielicznym gatunkiem z tendencją spadkową populacji i jest jednym z trzech najrzadszych lęgowych ptaków szponiastych w Polsce.

 

Dzięki współpracy Nadleśnictwa Strzałowo z Komitetem Ochrony Orłów mogliśmy obserwować okres wychowu piskląt dzięki zamonotowanej fotopułapce. Dostarczyło to wielu cennych informacji o behawiorze tych pięknych ptaków. Jeszcze przed rozpoczęciem okresu lęgowego nadleśnictwo zabezpieczyło drzewo z gniazdem poprzez założenie plastikowej opaski uniemożliwiającej wspięcie drapieżników na drzewo, co zapewniło im spokojne gniazdowanie. Z końcem czerwca młode osobniki zostały zaobrączkowane przez Komitet Ochrony Orłów, ponadto zostały zmierzone i zważone, co zapewniło informacje o kondycji populacji oraz w przyszłości pozwoli zidentyfikować już dorosłego rybołowa po indywidualnym numerze założonej na nogę obrączki.

 

Mamy nadzieję, że młode rybołowy polubiły nasze lasy i skorzystają z gościnności w latach następnych, by złożyć już jako dorosłe osobniki własne lęgi.