Webcontent-Anzeige Webcontent-Anzeige

Lasy referencyjne i lasy HCVF

Lasy referencyjne - obserwuje się w nich naturalne procesy zachodzące w przyrodzie. Na ich terenie nie prowadzi się czynności związanych z gospodarką leśną.

Lasy HCVF - lasy o szczególnej wartości [High Conservation Value Forests].
Są to lasy, wyróżnione przez zarządzającego według następujących kategorii:
a) tereny leśne posiadające globalne, regionalne lub narodowe znaczenie pod względem koncentracji różnorodnych wartości biologicznych (np. endemizm, gatunki zagrożone wyginięciem, rzadkie, refugia)
b) tereny leśne posiadające globalnie, regionalnie lub narodowo znaczenie krajobrazowe stanowiące unikalne miejsce występowania lub występowania większości populacji rodzimych gatunków w naturalnym zagęszczeniu i liczebności.
c) lasy zawierające rzadkie, zagrożone lub wymierające ekosystemy
d) lasy spełniające funkcje w sytuacjach krytycznych (np. ochrona przeciwpowodziowa, powstrzymanie erozji).
e) lasy o fundamentalnym znaczeniu dla podstawowych potrzeb społeczności lokalnych (np. wyżywienie, wypoczynek, zdrowie, egzystencja).
f) lasy o szczególnym znaczeniu dla tradycyjnej tożsamości kulturowej (tereny ważne kulturalnie, przyrodniczo, ekonomicznie lub religijnie dla społeczności lokalnych)

Nadleśnictwo Strzałowo informuje, że uwagi i propozycje dotyczące lasów o szczególnych walorach przyrodnicznych wg kryteriów HCVF można składać drogą mailową na adres: strzalowo@olsztyn.lasy.gov.pl lub pocztą tradycyjną na adres: Nadleśnictwo Strzałowo, Strzałowo 2, 11-710 Piecki.

Dane o lasach referencyjnych oraz  lasach HCVF na terenie nadleśnictwa Strzałowo znajdują  się na naszej stronie BIP:

 

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

W Orzechowie uczcili pamięć ofiar sowieckiej agresji

W Orzechowie uczcili pamięć ofiar sowieckiej agresji

Wojewoda Warmińsko-Mazurski Artur Chojecki, Marszałek Województwa Warmińsko- Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin i Adam Roczniak, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie uczcili pamięć o ofiarach sowieckiej napaści na Polskę.

17 września 1939 roku ZSRR napadł na Polskę. 84 lata później pamięć o tamtych tragicznych wydarzeniach uczcili symbolicznie Wojewoda Warmińsko-Mazurski, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego i Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie. W samym sercu Lasów Napiwodzko-Ramuckich, w pobliżu kościoła w Orzechowie, rośnie od kilku lat ponad sto dębów. Każdy z nich jest imiennie poświęcony leśnikom i drzewiarzom zamordowanym w Katyniu. I to właśnie w Orzechowie 17 września 2023 Wojewoda, Marszałek i Dyrektor RDLP w Olsztynie oddali hołd ofiarom sowieckiej agresji.  – Naszym obowiązkiem jest po wsze czasy zachować pamięć o ludziach, którzy oddali życie za Polskę – powiedział Adam Roczniak, Dyrektor RDLP w Olsztynie. Wojewoda Warmińsko-Mazurski Artur Chojecki podkreślał z kolei: - To miejsce przypomina nam o tragedii, która była konsekwencją napaści ZSRR 17 września. Nie zapominajmy o tych, którzy poświęcili swoje życie w służbie naszej ojczyźnie. A Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin przypominał: - 17 września Związek Radziecki otworzył wiele czarnych kart naszej historii.