Asset Publisher Asset Publisher

LKP "Lasy Mazurskie"

LKP Lasy Mazurskie jest największym tego typu obiektem w Polsce. Zajmuje powierzchnię 118 216 ha.

Leśne Kompleksy Promocyjne służą popularyzacji w społeczeństwie wiedzy o gospodarce i przyrodzie leśnej oraz wdrażaniu w lasach gospodarki prowadzonej na podstawach ekologicznych. Są to obszary o szczególnym znaczeniu naukowym i badawczym. Na ich obszarze prowadzone są interdyscyplinarne badania. Wyniki tych badań pozwalają na doskonalenie metod gospodarowania w lesie i określenie granic ingerencji gospodarczej w leśną przyrodę. Tu prowadzi się wzorcową gospodarkę zgodnie z zasadami trwałości użytkowania lasów i zachowania ich wartości przyrodniczych, tu szkoli się leśników.  


Dzięki promocji leśnictwa i udostępnieniu obszarów administrowanych przez Lasy Państwowe, wszyscy chętni mogą zapoznać się z zasadami ekologicznej gospodarki leśnej, korzystać z bezpośredniego kontaktu z przyrodą bez większych ograniczeń wstępu do lasu i poruszania się po nim. Lasy LKP są coraz lepiej przystosowywane do pełnienia funkcji turystycznych i edukacyjnych. Pierwszy Leśny Kompleks Promocyjny (LKP) powstał w 1994 r. Powołany zarządzeniem Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 30 października 2002 r. Leśny Kompleks Promocyjny „Lasy Mazurskie" jest trzynastym z kolei. Utworzony na terenie dwóch regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych (RDLP) jest obszarem funkcjonalnym o znaczeniu edukacyjnym i społecznym, o szczególnym, jednolitym programie gospodarczo-ochronnym.  Dużą rolę w procesie podejmowania decyzji mają powołane jako organy opiniodawcze i doradcze dyrektorów regionalnych dyrekcji – Rady Naukowo-Społeczne LKP.


LKP Lasy Mazurskie jest największym tego typu obiektem w Polsce. Zajmuje powierzchnię 118 216 ha.
 Rozciąga się od Mrągowa na północy, Orzysza i Białej Piskiej na wschodzie, Kolna i Myszyńca na południu, do Szczytna i Biskupca na zachodzie (ww miejscowości oprócz Mrągowa znajdują się tuż poza granicami LKP). W całości leży w województwie warmińsko-mazurskim. W jego skład wchodzą lasy należące do nadleśnictw: Pisz i Maskulińskie z RDLP Białystok oraz Spychowo, Strzałowo i Mrągowo (Obręb Mrągowo) z RDLP Olsztyn, a także grunty Stacji Badawczej Rolnictwa i Hodowli Zachowawczej Zwierząt PAN w Popielnie. Ta część Mazur położona jest w II Krainie Przyrodniczoleśnej – Mazursko-Podlaskiej.

 

Lwią część obszaru LKP stanowią zwarte drzewostany Puszczy Piskiej (pozostałości dawnej Puszczy Jańsborskiej). Jest to piękny i krajobrazowo bardzo urozmaicony teren. Na północy spotykamy wiele dużych jezior, w tym największe w Polsce Jezioro Śniardwy oraz Jezioro Nidzkie w całości uznane za rezerwat krajobrazowy. W południowej części nie ma jezior, dominują tu strumienie i rzeki przecinające swoimi dolinami rozległe tereny puszczańkie. Ukształtowanie terenu związane jest z działaniem lądolodu skandynawskiego, szczególnie ze zlodowaceniem bałyckim i okresem pomiędzy jego fazami poznańską i pomorską. Jest to strefa przejściowa pomiędzy obszarem glin zwałowych na północy a zwartym obszarem sandrów położonych na południu. Króluje tu sosna zwyczajna (ekotyp mazurski, zwany też piskim lub krutyńskim) na siedliskach borów świeżych i mieszanych. Pomiędzy jeziorami zaś spotykamy nieliczne dąbrowy z dębem szypułowym, lasy mieszane oraz olesy ze starymi pomnikowymi okazami drzew. Dominacja utworów fluwioglacjalnych, z najmłodszymi osadami holoceńskimi, wytworzyła liczne torfowiska, natomiast na południu rzeźbę terenu urozmaicają również piaski wydmowe.



Różnorodność form geomorfologicznych i związana z tym mozaikowatość gleb i siedlisk, obfitość wód i terenów podmokłych, rozległe i dobrze zachowane kompleksy leśne, średnio intensywna, a nawet ekstensywna działalność rolnicza i stosunkowo wysoki stopień naturalności wielu biotopów, sprawił, że LKP Lasy Mazurskie charakteryzuje się wielkim bogactwem świata roślin i zwierząt. Bardzo długa jest lista występujących tu roślin chronionych, wiele z nich to piękne rośliny, prawdziwe klejnoty naszych lasów i łąk. Podobnie jak świat roślin bardzo bogata jest fauna LKP Lasy Mazurskie. Południowe lasy Puszczy Piskiej zamieszkuje kilka rodzin wilków. Po latach nieobecności obserwowane są na tym terenie rysie.      


Na terenie LKP funkcjonuje jeden z większych parków krajobrazowych. Mazurski Park Krajobrazowy został powołany w 1977 r. w celu zabezpieczenia i ochrony wybitnych wartości środowiska przyrodniczego Pojezierza Mazurskiego. Walory parku stanowi rzeźba powierzchni ziemi, bogactwo i piękno świata roślin i zwierząt, a ponadto wyróżnia się on wielką atrakcyjnością dla rekreacji i turystyki. Obejmuje obszar 53 655 ha. Sieć wodna wraz z licznymi jeziorami i rzeką Krutynią jest najbardziej charakterystycznym elementem krajobrazu, przyciągającym rzesze turystów.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Ogłoszenie o naborze

Ogłoszenie o naborze

Nadleśnictwo Strzałowo ogłasza nabór na stanowisko księgowy/-a.

Strzałowo, dn. 03.06.2022r.

Zn. spr.: NP.1101.4.2022

 

Nadleśnictwo Strzałowo

ogłasza nabór na stanowisko księgowy/a

 

  1. Organizator naboru

Nadleśnictwo Strzałowo

Strzałowo 2

11-710 Piecki

tel. 89 742 11 65, e-mail: strzalowo@olsztyn.lasy.gov.pl

sekretariat czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00-15:00

  1. Tryb prowadzenia naboru
    1. nabór prowadzony jest w oparciu o Zarządzenie nr 16/2020 Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie z dnia 20 maja 2020r. w sprawie zasad naboru na wolne stanowiska pracy w jednostkach organizacyjnych nadzorowanych przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Olsztynie oraz w biurze RDLP w Olsztynie.
    2. w naborze mogą uczestniczyć wyłącznie pracownicy zatrudnieni wewnątrz PGL LP, jak również osoby, z którymi pracodawca rozwiązał stosunek pracy po dniu 2 kwietnia 2020r. w związku z wytycznymi dotyczącymi spójnej polityki kadrowej obowiązującymi od 3 kwietnia 2020r. (rekrutacja wewnętrzna).
  2. Wymagania niezbędne
    1. wykształcenie wyższe ekonomiczne (ekonomia, finanse, rachunkowość) i staż pracy minimum 3 lata pracy w księgowości lub średnie ekonomiczne i minimum 5 lat pracy w księgowości,
    2. pełna zdolność do czynności prawnych i korzystanie w pełni z praw publicznych, niekaralność za przestępstwa umyślne oraz stan zdrowia pozwalający na zatrudnienie na tym stanowisku,
    3. dobra znajomość Systemu Informatycznego Lasów Państwowych, w szczególności modułu „Finanse i księgowość”, „Gospodarka towarowa”, „Kadry i płace”,
    4. znajomość obsługi podstawowych programów komputerowych pakietu MS Office,
    5. znajomość planu kont PGL LP,
    6. znajomość zasad gospodarki finansowej PGL LP,
    7. znajomość podatków występujących w PGL LP, w szczególności PDOF, PDOP, VAT,
    8. znajomość przepisów ustawy o rachunkowości,
    9. znajomość specyfiki działalności LP w obszarze zadań przewidzianych do realizacji na zajmowanym stanowisku

 

  1. Ogólny zakres obowiązków
    1. kontrola formalno-rachunkowa dokumentów oraz kontrola w związku z wymogami ustawy o VAT (biała lista, oznaczanie dokumentów),
    2. dekretowanie i ewidencja księgowa,
    3. analiza i kontrola kosztów wg pozycji planów i MPK,
    4. przygotowanie dokumentacji inwentaryzacyjnej w swoim zakresie,
    5. bieżąca analiza obrotów i sald przypisanych kont,
    6. wystawianie not oraz PK w miarę zaistniałych potrzeb,
    7. prowadzenie gospodarki magazynowo-towarowej,
    8. naliczanie list płac,
    9. księgowanie raportów kasowych i wyciągów bankowych,
    10. obsługa programu „Płatnik”,
    11. sporządzanie planów w zakresie Finansów,
    12. prowadzenie rozliczeń z ZUS,
    13. wystawianie faktur z G.T. (Pobrań),
    14. refakturowanie dostaw i usług,
    15. archiwizacja dokumentów finansowo-księgowych z zakresu swojego stanowiska,
    16. sprawowanie zastępstwa podczas nieobecności osoby zastępowanej,
    17. branie udziału w pracach nad sporządzeniem sprawozdania finansowego i sprawozdań okresowych,
    18. udział w pracach nad przygotowaniem planów rocznych,
    19. inne prace wg poleceń bezpośredniego przełożonego
  2. Oferowane warunki
    1. zatrudnienie w pełnym wymiarze czasu pracy na podstawie umowy o pracę na zastępstwo
    2. praca w stabilnej jednostce organizacyjnej
    3. atrakcyjne wynagrodzenie
    4. możliwość podnoszenia kwalifikacji zawodowych
    5. wyposażenie w niezbędne narzędzia pracy
    6. świadczenia socjalne i zdrowotne
  3. Wymagane dokumenty
    1. CV z opisem przebiegu pracy zawodowej opatrzone własnoręcznym podpisem
    2. list motywacyjny opatrzony własnoręcznym podpisem
    3. kserokopie dokumentów potwierdzających wykształcenie i kwalifikacje zawodowe (oryginały do wglądu podczas rozmowy kwalifikacyjnej)
    4. kserokopie świadectw pracy
    5. kwestionariusz osobowy kandydata na pracownika Lasów Państwowych (załącznik nr 1)
    6. klauzula informacyjna kandydata na pracownika Lasów Państwowych będąca zgodą na przetwarzanie danych osobowych (załącznik nr 2)
    7. oświadczenie o posiadaniu pełni praw publicznych, zdolności do czynności prawnych, niekaralności za przestępstwa umyślne oraz stanie zdrowia pozwalającym na zatrudnienie na stanowisku księgowy/a (załącznik nr 3)
  4. Termin i miejsce składania ofert
    1. Wymagane dokumenty należy składać w terminie do dnia 13 czerwca 2022r. do godz. 15:00:
      1. osobiście w zamkniętej kopercie z dopiskiem „Nabór na stanowisko księgowy/a” w siedzibie Nadleśnictwa Strzałowo, Strzałowo 2, 11-710 Piecki od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00-15:00
      2. pocztą tradycyjną w zamkniętej kopercie z dopiskiem „Nabór na stanowisko księgowy/a” na adres: Nadleśnictwo Strzałowo, Strzałowo 2, 11-710 Piecki
      3. pocztą elektroniczną na adres strzalowo@olsztyn.lasy.gov.pl 
    2. Dokumenty, które wpłyną po terminie (decyduje data wpływu do sekretariatu Nadleśnictwa), nie będą rozpatrywane ani zwracane do nadawcy. Po zakończeniu procedury rekrutacyjnej zostaną zniszczone.
  5. Dodatkowe informacje
    1. Nadleśnictwo nie odsyła złożonych przez kandydatów dokumentów i nie zwraca uczestnikom kosztów związanych z naborem.
    2. Kandydaci, których oferty zostaną zakwalifikowane do procedury naboru, zostaną powiadomieni o terminie rozmowy kwalifikacyjnej telefonicznie lub listownie.
    3. Dokumenty złożone przez kandydatów, którzy nie zostali wybrani, przechowywane będą przez okres 30 dni od dnia zakończenia postępowania rekrutacyjnego, po tym czasie podlegają zniszczeniu.

 

Nadleśniczy Nadleśnictwa Strzałowo zastrzega sobie prawo do unieważnienia naboru na każdym etapie bez podania przyczyny.