Lasy nadleśnictwa

Nadleśnictwo Strzałowo znajduje się na terenie o urozmaiconej rzeźbie terenu z dużą ilością jezior, bagien i torfowisk.

Leśny Kompleks Promocyjny "Lasy Mazurskie"

LKP Lasy Mazurskie jest największym tego typu obiektem w Polsce. Zajmuje powierzchnię 118 216 ha.

Polskie lasy

Polen gehört in Bezug auf die Waldfläche zur europäischen Spitze. Diese nimmt mit 9,1 Mio. ha 29,2 % der Gesamtfläche ein. Die Mehrheit der Wälder sind Staatseigentum, das durch den Staatsforstbetrieb „Lasy Państwowe" („Staatsforste") (PGL LP) verwaltet wird.

PGL Lasy Państwowe

Der Staatsforstbetrieb „Lasy Państwowe" ist das größte Unternehmen auf der Ebene der staatlichen Forstverwaltung in der Europäischen Union. Er wird in diesem Jahr 90 Jahre alt.

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Sukces lęgowy rybołowa

Sukces lęgowy rybołowa

Z przyjemnością możemy poinformować, że na terenie Nadleśnictwa Strzałowo para rybołowów osiągnęła sukces lęgowy i trzy ,,nasze” młode rybołowy opuściły gniazdo.

Rybołów (Pandion haliaetus) jest gatunkiem objętym ochroną ścisłą i wymaga ochrony czynnej. Obecnie w Polsce jest bardzo nielicznym gatunkiem z tendencją spadkową populacji i jest jednym z trzech najrzadszych lęgowych ptaków szponiastych w Polsce.

 

Dzięki współpracy Nadleśnictwa Strzałowo z Komitetem Ochrony Orłów mogliśmy obserwować okres wychowu piskląt dzięki zamonotowanej fotopułapce. Dostarczyło to wielu cennych informacji o behawiorze tych pięknych ptaków. Jeszcze przed rozpoczęciem okresu lęgowego nadleśnictwo zabezpieczyło drzewo z gniazdem poprzez założenie plastikowej opaski uniemożliwiającej wspięcie drapieżników na drzewo, co zapewniło im spokojne gniazdowanie. Z końcem czerwca młode osobniki zostały zaobrączkowane przez Komitet Ochrony Orłów, ponadto zostały zmierzone i zważone, co zapewniło informacje o kondycji populacji oraz w przyszłości pozwoli zidentyfikować już dorosłego rybołowa po indywidualnym numerze założonej na nogę obrączki.

 

Mamy nadzieję, że młode rybołowy polubiły nasze lasy i skorzystają z gościnności w latach następnych, by złożyć już jako dorosłe osobniki własne lęgi.