Asset Publisher Asset Publisher

Obszary NATURA 2000

W skład obszarów NATURA 2000 wchodzą specjalne obszary ochrony siedlisk oraz obszary specjalnej ochrony ptaków.

Specjalne obszary ochrony siedlisk - obszary wyznaczone zgodnie z przepisami prawa Unii Europejskiej, w celu trwałej ochrony  siedlisk przyrodniczych lub populacji zagrożonych wyginięciem gatunków roślin lub zwierząt lub w celu odtworzenia właściwego stanu ochrony siedlisk przyrodniczych lub właściwego stanu ochrony tych gatunków


Obszary specjalnej ochrony ptaków - obszary wyznaczone zgodnie z przepisami prawa Unii Europejskiej, do ochrony populacji dziko występujących ptaków jednego lub wielu gatunków, w którego granicach ptaki mają korzystne warunki bytowania w ciągu całego życia, w dowolnym jego okresie albo stadium rozwoju.

 

Na terenie nadleśnictwa Strzałowo znajdują się następujące obszary "NATURA 2000":

1.  „Puszcza Piska" - obszar został utworzony w celu ochrony
i zachowania populacji 41 gatunków wymienionych w załączniku nr 1 Dyrektywy
Ptasiej. Najważniejsze z nich to orlik krzykliwy, bielik, rybołów, trzmielojad,
włochatka, sóweczka, bocian czarny, muchołówka mała, dzięcioł średni
. W chwili
obecnej trwają prace nad wykonaniem projektu Planu Zadań Ochronnych dla tego
obszaru. Powierzchnia wynosi 19 841,09 ha.


2.  „Ostoja Piska" został utworzony głównie w celu ochrony
populacji wilka i rysia oraz fragmentów siedlisk wymienionych w załączniku nr 1.
Siedliska te miedzy innymi: jeziora eutroficzne, mezotroficzne i dystroficzne, łąki
trzęślicowe, torfowiska wysokie i przejściowe, sosnowe bory bagienne, świerczyny
borealne na torfie, łęgi olszowo-jesionowe
, powierzchnia wynosi 16 938, 45 ha.


3.  „Mazurska Ostoja Żółwia Baranowo" został utworzony przede wszystkim w celu ochrony populacji żółwia błotnego. Jego liczebność na terenie ostoi szacuje się na 80-100 osobników. Powierzchnia tego obszaru wynosi 196, 50 ha.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Bardzo rzadka roślina - zaraza wielka (Orobanche elatior) odnaleziona na odtwarzanych w Nadleśnictwie Strzałowo murawach kserotermicznych.

Bardzo rzadka roślina - zaraza wielka (Orobanche elatior) odnaleziona na odtwarzanych w Nadleśnictwie Strzałowo murawach kserotermicznych.

W trakcie szkolenia z zakresu ochrony różnorodności gatunkowej roślin prowadzonego na terenie N-ctwa Strzałowo dla pracowników Nadleśnictwa Szczytno odnaleziono bardzo rzadką roślinę. Odkrycia dokonali pracownicy N-ctwa Szczytno, natomiast oznaczenia dokonał autor tej notatki.

Zaraza wielka to bezzieleniowa roślina pasożytnicza z rodziny zarazowatych.  Jest pasożytem korzeniowym żyjącym pod ziemią i z rośliny żywicielskiej za pomocą specjalnie przystosowanych ssawek pobiera rozpuszczone w wodzie sole mineralne oraz związki organiczne. Ponieważ zarazy korzystają z zasobów pokarmowych innej rośliny wobec tego  nie muszą w skomplikowanym systemie fotosyntezy produkować chlorofilu. W celu reprodukcji i zachowania gatunku wytwarzają tylko nadziemny bezzieleniowy pęd, na którym są kwiaty i zredukowane do niewielkich brązowych łusek liście. Nasiona zarazy kiełkują tylko wtedy, jeżeli znajdą się w pobliżu rośliny żywicielskiej. Zdaniem polskich naukowców zaraza wielka pasożytuje wyłącznie na chabrze driakiewniku (Centaurea scabiosa). Odnalezione w Nadleśnictwie Strzałowo dwa pędy zarazy wielkiej rosły rzeczywiście w pobliżu wyżej wymienionego gatunku chabra.

                Zaraza wielka w Polsce występuje bardzo rzadko. Według najnowszej Czerwonej listy roślin zagrożonych w Polsce od 2016 roku przyznano jej kategorię EN co oznacza, że gatunek ten uznano  za  zagrożony wymarciem. Według danych zawartych w Atlasie rozmieszczenia roślin naczyniowych Polski autorstwa A. i M. Zając 2001 roku zarazę wielką stwierdzono na nie więcej niż 100 stanowiskach (dane te zawierają również informacje historyczne). Natomiast wg „Klucza do oznaczania roślin naczyniowych" L. Rutkowskiego z 2011 liczba stanowisk tego gatunku  w Polsce mieści się w zakresie od 1 do 10. Jaka jest rzeczywiście  jej liczebność naprawdę nie wiadomo.

Wiadomo natomiast na pewno, że zabiegi związane z odtwarzaniem muraw kserotermicznych i niewielkich płatów świetlistych dąbrów prowadzone na terenie Nadleśnictwa Strzałowo przynoszą ewidentne efekty między innymi w postaci pojawiania się  bardzo rzadkich i cennych przyrodniczo gatunków roślin.