Rezerwaty przyrody

Rezerwat przyrody – w myśl Ustawy o ochronie przyrody obejmuje obszary zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym, ekosystemy, ostoje i siedliska przyrodnicze, a także siedliska roślin, siedliska zwierząt i siedliska grzybów oraz twory i składniki przyrody nieożywionej, wyróżniające się szczególnymi wartościami przyrodniczymi, naukowymi, kulturowymi lub walorami krajobrazowymi.

Parki krajobrazowe

Park krajobrazowy jest tworzony w wyniku uchwały sejmiku województwa. Przed przyjęciem uchwały jej projekt musi być uzgodniony z miejscową radą gminy oraz z właściwym regionalnym dyrektorem ochrony środowiska.

Obszary chronionego krajobrazu

W myśl Ustawy o ochronie przyrody "obszar chronionego krajobrazu obejmuje tereny chronione ze względu na wyróżniający się krajobraz o zróżnicowanych ekosystemach, wartościowe ze względu na możliwość zaspokajania potrzeb związanych z turystyką i wypoczynkiem lub pełnioną funkcją korytarzy ekologicznych".

Obszary Natura 2000

W skład obszarów NATURA 2000 wchodzą specjalne obszary ochrony siedlisk oraz obszary specjalnej ochrony ptaków.

Pomniki przyrody

Pomnik przyrody ustanowiony zostaje uchwałą rady gminy.

Użytki ekologiczne

Użytki ekologiczne to zasługujące na ochronę pozostałości ekosystemów, które mają znaczenie dla zachowania unikatowych zasobów genowych i typów środowisk, takich jak: naturalne zbiorniki wodne, śródleśne i śródpolne oczka wodne, kępy drzew i krzewów, bagna i torfowiska, wydmy, płaty nieużytkowanej roślinności, starorzecza, wychodnie skalne, skarpy, kamieńce itp.

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Biegiem przez Puszczę Piską

Biegiem przez Puszczę Piską

W ostatnią sobotę - 14.10.17 r. na terenie leśnictwa Kołoin odbył się VI Puchar Puszczy Piskiej w biegu na orientację.

          Pomimo kapryśnej jesiennej pogody wielu wielbicieli aktywnego wypoczynku stanęło na mecie kolejnej już edycji biegu na orientację. Wśród biegaczy znaleźli się zarówno ci doświadczeni, jak i ci, którzy dopiero zaczynają swą przygodę z tą formą aktywności.

          Trasa przebiegała przez teren nadleśnictw Strzałowo i Maskulińskie. Wydarzenie zorganizował Zespół Szkół Leśnych w Rucianem-Nidzie przy pomocy leśników z nadleśnictw: Maskulińskie, Strzałowo i Spychowo.