Rezerwaty przyrody

Rezerwat przyrody – w myśl Ustawy o ochronie przyrody obejmuje obszary zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym, ekosystemy, ostoje i siedliska przyrodnicze, a także siedliska roślin, siedliska zwierząt i siedliska grzybów oraz twory i składniki przyrody nieożywionej, wyróżniające się szczególnymi wartościami przyrodniczymi, naukowymi, kulturowymi lub walorami krajobrazowymi.

Parki krajobrazowe

Park krajobrazowy jest tworzony w wyniku uchwały sejmiku województwa. Przed przyjęciem uchwały jej projekt musi być uzgodniony z miejscową radą gminy oraz z właściwym regionalnym dyrektorem ochrony środowiska.

Obszary chronionego krajobrazu

W myśl Ustawy o ochronie przyrody "obszar chronionego krajobrazu obejmuje tereny chronione ze względu na wyróżniający się krajobraz o zróżnicowanych ekosystemach, wartościowe ze względu na możliwość zaspokajania potrzeb związanych z turystyką i wypoczynkiem lub pełnioną funkcją korytarzy ekologicznych".

Obszary Natura 2000

W skład obszarów NATURA 2000 wchodzą specjalne obszary ochrony siedlisk oraz obszary specjalnej ochrony ptaków.

Pomniki przyrody

Pomnik przyrody ustanowiony zostaje uchwałą rady gminy.

Użytki ekologiczne

Użytki ekologiczne to zasługujące na ochronę pozostałości ekosystemów, które mają znaczenie dla zachowania unikatowych zasobów genowych i typów środowisk, takich jak: naturalne zbiorniki wodne, śródleśne i śródpolne oczka wodne, kępy drzew i krzewów, bagna i torfowiska, wydmy, płaty nieużytkowanej roślinności, starorzecza, wychodnie skalne, skarpy, kamieńce itp.

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Nadleśnictwo Strzałowo przekazało 250 kg kasztanów na cele charytatywne!

Nadleśnictwo Strzałowo przekazało 250 kg kasztanów na cele charytatywne!

Nadleśnictwo Strzałowo włączyło się w VIII edycję akcji "Nakręć się na pomaganie". Tym razem, oprócz zbierania plastikowych nakrętek, przekazaliśmy aż 250 kg kasztanów zebranych przez przedszkolaków z Samorządowego Przedszkola "Słoneczny Zakątek" w Pieckach oraz pracowników Nadleśnictwa Strzałowo.

Dochód z tegorocznej akcji zostanie przeznaczony na leczenie i rehabilitację 10-miesięcznej Marcelinki Żulińskiej z Pisza. Zaangażowanie w akcję tak wielu osób to piękny przykład tego, jak mała rzecz może spowodować wielką różnicę w życiu innych ludzi. 🤗 Przez siedem dotychczasowych edycji akcji "Nakręć się na pomaganie", pomysłodawca tego szlachetnego przedsięwzięcia - dzielnicowy z Komisariatu Policji w Białej Piskiej st. asp. Adam Trzonkowski zdołał zebrać 65 ton plastikowych nakrętek. 🚀

W ostatniej VII edycji udało się pobić rekord, gromadzając nieprawdopodobne 14,5 tony nakrętek! 🏆 To niezwykłe zaangażowanie naszej społeczności i determinacja w pomaganiu potrzebującym zasługują na ogromny szacunek.

Dziękujemy Wszystkim za  wsparcie i oraz za chęć tworzenia lepszego świat. 
Pamiętajmy - razem możemy zdziałać naprawdę wiele!