Asset Publisher Asset Publisher

Zajęcia na terenie nadleśnictwa Strzałowo

Edukacja przyrodniczo-leśna społeczeństwa, a zwłaszcza dzieci i młodzieży jest jednym z priorytetowych zadań nadleśnictw należących do Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Lasy Mazurskie".

Leśnicy z nadleśnictwa Strzałowo mają duże doświadczenie w prowadzeniu zajęć przyrodniczych z dziećmi i młodzieżą, a także z dorosłymi. Zajęcia prowadzą zarówno w lesie (na ścieżkach przyrodniczych, w miejscach cechujących się szczególnymi walorami przyrodniczymi lub krajobrazowymi), jaki i w szkołach lub przedszkolach (zazwyczajw okresie zimowym), a także w izbie edukacyjnej, znajdującej się przy siedzibie nadleśnictwie oraz w Izbie Pamięci Ernsta Wiecherta przy leśniczówce w Piersławku. Dla uczestników tych zajęć spotkanie z leśnikiem jest zawsze niezwykłym przeżyciem. Mają oni okazję zobaczyć, jak w rzeczywistości wygląda praca leśnika. Dodatkowo przestrzeń leśna, pełna zapachów i barw oddziałuje doskonale na uczestników spotkań.


Leśnicy z nadleśnictwa Strzałowo bardzo często pojawiają się ze swoim stoiskiem edukacyjnym w czasie lokalnych festynów. Organizują konkursy wiedzy leśnej, prezentują specyfikę lasów wchodzących w skład nadleśnictwa. Dodatkowo w okresie wakacyjnym prowadzą zajęcia dotyczące bezpiecznego spędzania czasu w lesie.

 

Osoby, które chcą zorganizować zajęcia na terenie Nadleśnictwa Strzałowo proszone są
o pobranie i uzupełnienie dwóch załączników zamieszczonych poniżej. Załączniki te w dniu zajęć powinny zostać przekazane edukatorowi z nadleśnictwa.

 


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Wilczym szlakiem

Wilczym szlakiem

7 lipca w Wilczym Szańcu na Mazurach odbyło się oficjalne otwarcie pierwszego etapu Wielkiego Szlaku Leśnego. Tak zwany „Wilczy Szlak" to osiem obiektów na terenie całej Polski, które są tematycznie związane z wilkiem.

Nie przez przypadek otwarcie „Wilczego Szlaku" odbyło się w byłej wojennej kwaterze Hitlera na Mazurach. „Wilczy Szaniec" od kwietnia bieżącego roku jest zarządzany przez Lasy Państwowe. Leśnicy z Nadleśnictwa Srokowo odzyskali ten obiekt po dwuletnie batalii sądowej z prywatnym dzierżawcą. – „Wilczy Szaniec" to jedno z głównych centrów, z których będzie rozprzestrzeniał się Wielki Szlak Leśny – mówił podczas uroczystego otwarcia dr inż. Konrad Tomaszewski, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych. - Docelowo taki szlak ma stanowić sieć obejmującą głównie tereny leśne w całym kraju. Znajdą się na nim m.in. ścieżki edukacyjne czy obiekty dziedzictwa kulturowego. Będzie to kompleksowa oferta pobytowa, która będzie obejmować rozmaite formy wypoczynku od rekreacji po turystykę krajoznawczo-historyczną.

W skład „Wilczego Szlaku", który jest pierwszym etapem tworzenia „Wielkiego Szlaku Leśnego" weszły m.in. także takie obiekty, jak ośrodek rehabilitacji zwierząt dzikich prowadzony przez Nadleśnictwo Olsztynek (tu znajduje się jedyna w północnej Polsce specjalistyczna woliera do leczenia wilków), czy arboretum w Karnieszewicach, gdzie rośnie wawrzynek wilczełyko. Otwarcie nowego szlaku było też okazją do zaprezentowania tego, co już na terenie „Wilczego Szańca" zrobili leśnicy. W jednym z budynków wspólnie z Muzeum II Wojny Światowej otworzyli wystawę, która pokazuje czym był niemiecki nazizm. – To tylko niewielki wycinek dużo większej wystawy, której otwarcie planujemy w najbliższej przyszłości – zdradził Zenon Piotrowicz, nadleśniczy Nadleśnictwa Srokowo.

Otwarciu towarzyszyło stoisko edukacyjno-promocyjne Lasów Państwowych przygotowane przez nadleśnictwa: Srokowo, Spychowo, Mrągowo, Olsztynek i Strzałowo.