Asset Publisher Asset Publisher

Parki krajobrazowe

Park krajobrazowy jest tworzony w wyniku uchwały sejmiku województwa. Przed przyjęciem uchwały jej projekt musi być uzgodniony z miejscową radą gminy oraz z właściwym regionalnym dyrektorem ochrony środowiska.

 Powiększenie powierzchni parku krajobrazowego, wyłączenie pewnej powierzchni spod ochrony, a także całkowita likwidacja parku następuje również za sprawą uchwały sejmiku wojewódzkiego.

Park krajobrazowy chroni obszary ze względu na ich wartości przyrodnicze, historyczne, kulturowe, a także krajobrazowe.

Na terenie nadleśnictwa Strzałowo znajduje się Mazurski Park Krajobrazowy (MPK), który powołany został uchwałą WRN w Olsztynie nr X/38/77 z dnia 8 grudnia 1997 i WRN w Suwałkach nr VIII/31/77 z dnia 5 grudnia 1977 r. W skład MPK wchodzą lasy obrębu Strzałowo i Krutyń oraz częściowo Babięta. Powierzchnia gruntów nadleśnictwa wchodzących w obszar MPK wynosi 13 634 ha.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Rybołów - podniebny bohater

Rybołów - podniebny bohater

Kilka dni temu na terenie Nadleśnictwa Strzałowo przy dwóch gniazdach rybołowa zamontowano fotopułapki umożliwiające monitorowanie gatunku.

Urządzenia zamontowano przed przylotem ptaków i zasiedleniem przez nie gniazd w miejscach ich potencjalnego bytowania. Monitoring posłuży określeniu aktywności rybołowów oraz umożliwi obserwację lęgu nowego pokolenia.

Rybołów (Pandion haliaetus) jest gatunkiem objętym ochroną ścisłą i wymaga ochrony czynnej. Obecnie w Polsce jest bardzo nielicznym gatunkiem z tendencja spadkową populacji i jest jednym z najrzadszych lęgowych ptaków szponiastych w Polsce.

Od dnia zamontowania "szklanych oczu" stwierdziliśmy ogromny sukces, bowiem nasze rybołowy przyleciały na wytypowane przez nas gniazda. Niecałe szczęść dni od dnia zamontowania fotopułapek na obu gniazdach pokazały się rybołowy. Początkowo pojedyncze osobniki, jednak po trzech dniach pojawili się  ich partnerzy. Osiągnęliśmy więc sukces - w obu gniazdach pojawiły się ptaki. Z niecierpliwością czekamy na rozwój sytuacji.

Wspólnie z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Olsztynie, Komitetem Ochrony Orłów przy współpracy z Dyrekcją Generalną Lasów Państwowych będziemy monitorować pobyt rybołowów, ich rozwój. Oczekujemy na sukces lęgowy, który pozwoli zaobrączkować młode ptaki oraz dokonać ich pomiarów, tj. wielkości, ilości, wagi, przebytej trasy itp. W przyszłości pozwolić to może na określenie idealnych warunków do rozmnażania się tego gatunku.