Asset Publisher Asset Publisher

Położenie nadleśnictwa

Nadleśnictwo Strzałowo znajduje się w Puszczy Piskiej, w północno-wschodniej części woj. warmińsko-mazurskiego.

Obszar nadleśnictwa  leży w powiatach:

- mrągowskim (gmina Mikołajki, Mrągowo i Piecki),

- piskim (gmina Ruciane-Nida),

- szczycieńskim (gmina Dźwierzuty i Świętajno).  


Ogólna powierzchnia nadleśnictwa wynosi 20 216,77 ha, w tym lasy zajmują 18 947, 47 ha.

   Nadleśnictwo Strzałowo tworzą trzy obręby leśne:

    - Strzałowo - leśnictwa: Jeziorko, Lipowo, Piersławek i Kołoin - pow. 7 387,74 ha


    - Krutyń - leśnictwa: Krutyń, Rostek i Uklanka - pow. 6481,14 ha


    - Babięta - leśnictwa: Prusinowo, Babięta, Rańsk i Zimna Woda - 6 347,89 ha.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Sukces lęgowy rybołowa

Sukces lęgowy rybołowa

Z przyjemnością możemy poinformować, że na terenie Nadleśnictwa Strzałowo para rybołowów osiągnęła sukces lęgowy i trzy ,,nasze” młode rybołowy opuściły gniazdo.

Rybołów (Pandion haliaetus) jest gatunkiem objętym ochroną ścisłą i wymaga ochrony czynnej. Obecnie w Polsce jest bardzo nielicznym gatunkiem z tendencją spadkową populacji i jest jednym z trzech najrzadszych lęgowych ptaków szponiastych w Polsce.

 

Dzięki współpracy Nadleśnictwa Strzałowo z Komitetem Ochrony Orłów mogliśmy obserwować okres wychowu piskląt dzięki zamonotowanej fotopułapce. Dostarczyło to wielu cennych informacji o behawiorze tych pięknych ptaków. Jeszcze przed rozpoczęciem okresu lęgowego nadleśnictwo zabezpieczyło drzewo z gniazdem poprzez założenie plastikowej opaski uniemożliwiającej wspięcie drapieżników na drzewo, co zapewniło im spokojne gniazdowanie. Z końcem czerwca młode osobniki zostały zaobrączkowane przez Komitet Ochrony Orłów, ponadto zostały zmierzone i zważone, co zapewniło informacje o kondycji populacji oraz w przyszłości pozwoli zidentyfikować już dorosłego rybołowa po indywidualnym numerze założonej na nogę obrączki.

 

Mamy nadzieję, że młode rybołowy polubiły nasze lasy i skorzystają z gościnności w latach następnych, by złożyć już jako dorosłe osobniki własne lęgi.