Asset Publisher Asset Publisher

Pomniki przyrody

Pomnik przyrody ustanowiony zostaje uchwałą rady gminy.

W uchwale znajdują się informacje dotyczące m.in.:

- nazwy pomnika,

- jego lokalizacji,

- organu sprawującego nadzór,

- szczególnych celów ochrony.

Projekt takiej uchwały powinien być uzgodniony z właściwym regionalnym dyrektorem ochrony środowiska.

Rada gminy ma również moc pozbawiania danego obiektu miana pomnika przyrody. Może podjąć taką decyzję, gdy dany obiekt utraci wartości przyrodnicze lub "w razie konieczności realizacji inwestycji celu publicznego lub zapewnienia bezpieczeństwa powszechnego."

Na terenie nadleśnictwaStrzałowo wg stanu na 31.12.2013 r. znajduje się 39 pomników przyrody, w tym:

- pojedyncze drzewa - 18,

- grupy drzew - 18,

- głazy 3.

Największą grupę stanowią drzewa następujących gatunków:

- dąb – 111,

- sosna – 39,

- lipa – 1,

- klon – 2,

- osika – 1,

- świerk – 2,

- grab, brzoza brodawkowata, olcha czarna, lipa po 1 drzewie,

- jałowiec - 1.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

W Orzechowie uczcili pamięć ofiar sowieckiej agresji

W Orzechowie uczcili pamięć ofiar sowieckiej agresji

Wojewoda Warmińsko-Mazurski Artur Chojecki, Marszałek Województwa Warmińsko- Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin i Adam Roczniak, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie uczcili pamięć o ofiarach sowieckiej napaści na Polskę.

17 września 1939 roku ZSRR napadł na Polskę. 84 lata później pamięć o tamtych tragicznych wydarzeniach uczcili symbolicznie Wojewoda Warmińsko-Mazurski, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego i Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie. W samym sercu Lasów Napiwodzko-Ramuckich, w pobliżu kościoła w Orzechowie, rośnie od kilku lat ponad sto dębów. Każdy z nich jest imiennie poświęcony leśnikom i drzewiarzom zamordowanym w Katyniu. I to właśnie w Orzechowie 17 września 2023 Wojewoda, Marszałek i Dyrektor RDLP w Olsztynie oddali hołd ofiarom sowieckiej agresji.  – Naszym obowiązkiem jest po wsze czasy zachować pamięć o ludziach, którzy oddali życie za Polskę – powiedział Adam Roczniak, Dyrektor RDLP w Olsztynie. Wojewoda Warmińsko-Mazurski Artur Chojecki podkreślał z kolei: - To miejsce przypomina nam o tragedii, która była konsekwencją napaści ZSRR 17 września. Nie zapominajmy o tych, którzy poświęcili swoje życie w służbie naszej ojczyźnie. A Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin przypominał: - 17 września Związek Radziecki otworzył wiele czarnych kart naszej historii.