Asset Publisher Asset Publisher

Projekty i fundusze w Nadleśnictwie Strzałowo

Nadleśnictwo Strzałowo korzysta ze wsparcia funduszy unijnych przy realizacji zadań edukacyjnych i przyrodniczych.

 

Fundusze

Nadleśnictwo Strzałowo od wielu lat korzysta ze wsparcia Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie. Uzyskane dotacje przeznaczane są przede wszystkim na realizację projektów edukacyjnych oraz „retencyjnych".

 

 

Projekty

Nadleśnictwo Strzałowo od 2012 r. bierze udział w projekcie "Bałtyckie Krajobrazy innowacyjne podejście do zrównoważonych krajobrazów leśnych ". Projekt ten skupia 15 partnerów z 7 krajów: Białoruś, Łotwa, Estonia, Finlandia, Rosja, Polska, Szwecja, którzy mają na celu budowanie partnerstwa oraz wymianę doświadczeń w oparciu o formułę lasu modelowego.

Na terenie naszego nadleśnictwa realizowane są  działania związane z turystyką i rekreacją (m.in.  wyznaczanie ścieżek: rowerowych, konnych, "nordic walking"), z monitoringiem przyrodniczym, renaturalizacji siedlisk wilgotnych, działalności bobrów, malejącej populacji ryb w jeziorach.

 

W 2013 r. na terenie naszego nadleśnictwa, w leśnictwie Piersławek została przeprowadzona rekultywacja powierzchni leśnej w ramach projektu "Rekultywacja na cele przyrodnicze terenów zdegradowanych, popoligonowych i powojskowych zarządzanych przez PGL LP".


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Po lesie, tylko z leśnikiem

Po lesie, tylko z leśnikiem

W ostatni weekend leśnicy zaprosili wszystkich chętnych na spacer po naszych lasach.

W ramach ogólnopolskiej akcji "Spacer z leśnikiem" Nadleśnictwo Strzałowo zaprosiło wszystkich chętnych do wspólnej wędrówki po naszych lasach.

Przewodnikiem leśnego spaceru był edukator - Adam Cisowski. Zabrał  uczestników w leśną, pełną atrakcji podróż. A w lesie jest mnóstwo zjawisk wartych uwagi.

Uczestnicy spaceru, których było aż trzydziestu, dzielnie maszerowali leśnymi ostępami. Po drodze Pan Adam opowiadał im o życiu lasu oraz pracy leśników.

Spacerowicze mieli okazję zwiedzić także miejsca związane z życiem ludzi lasu. Jednym z takich miejsc była leśniczówka Piersławek, w której wychował się mazurski pisarz - Ernst Wiechert - syn leśnika.

Dzięki Panu Adamowi uczestnicy spaceru poznali wiele faktów na temat procesów zachodzących w ekosytemach leśnych, a dzięki temu, że  pogoda dopisała, każdy mógł się przekonać na własnej skórze, jak pozytywnie las wpływa na samopoczucie.

 

Dziękujemy Wszystkim za wspólnie spędzony czas i mamy nadzieję na kolejne spotkanie!