Asset Publisher Asset Publisher

Zdjęcia ptaków autorstwa Krzysztofa Stasiaczka

Kilka ciekawostek o ptakach

 

1. Kormoran (Phalacrocorax carbo) - żyje na wyspach lub w lasach usytuowanych nad wodami. Gniazduje kolonijnie na drzewach. Żywi się rybami. Należy do ptaków wędrownych, do Polski przylatuje w marcu. Coraz częściej jednak kormorany zimują w kraju.

2. Sójka (Garrulus glandarius) - uznawana za "strażnika lasu", gdyż przybycie obcych ogłasza wrzaskliwym głosem. Potrafi też świetnie naśladować głosy innych ptaków. Chętnie zjada żołędzie. Często zakopuje je na zapas, po czym zapomina o tym. Dzięki temu przyczynia się do odnawiania dębu w lesie:)

3. Czapla siwa (Ardea cinerea)- poznać ja można w locie po esowato wygiętej szyi oraz nogach wystających za ogon. Zamieszkuje stare drzewostany w pobliżu zbiorników wodnych. Gniazda zakłada w koronach drzew. Wyprowadza 1 lęg w roku. Jaja wysiaduje samiec i samica.

Czapla żywi się głównie rybami, a także płazami, gadami, gryzoniami. Często zimuje w Polsce.

4. Sóweczka (Glaucidium passerinum) - najmniejsza polska sowa, wielkości szpaka. Zamieszkuje stare bory świerkowe i mieszane. Zajmuje dziuple po dzięciołach.

5. Dzięcioł duży (Dendrocopos major) - najpospolitszy dzięcioł w Polsce. Samca odróżnia od samicy czerwona plama na potylicy.

6. Krętogłowy (Jynx torquilla) - to także dzięcioł, choć trudno w to uwierzyć. Jego nazwa pochodzi od krętych ruchów głowy, które wykonuje w czasie zagrożenia. Gatunek wędrowny, do Polski przylatuje w kwietniu.

7. Wilga (Oriolus oriolus) - ptak o tropikalnym pochodzeniu. W Polsce przebywa od maja do sierpnia/września. Trudno ją spotkać, gdyż ukrywa się w koronach drzew.

8. Muchołówka mała (Ficedula parva) - najmniejsza z muchołówek występujących w Polsce. Jest rzadkim ptakiem. Zamieszkuje stare i średniowiekowe drzewostany liściaste i mieszane.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

50 lat Zespołu Szkół Leśnych w Rucianem-Nidzie

50 lat Zespołu Szkół Leśnych w Rucianem-Nidzie

Z udziałem licznej delegacji olsztyńskich leśników w Rucianem-Nidzie odbył się jubileusz 50-lecia miejscowego Zespołu Szkół Leśnych.

Zespół Szkół Leśnych w Rucianem-Nidzie ma już 50 lat! Oficjalne, uroczystości rocznicowe odbyły się 22 września bieżącego roku. Wśród uczestników nie mogło oczywiście zabraknąć olsztyńskich leśników. Wielu z nich jest przecież absolwentami tej szkoły. Delegacji leśników z Olsztyna, która wzięła udział w piątkowych uroczystościach, przewodniczył Adam Roczniak, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie. - To niesamowite osiągnięcie, które zasługuje na szacunek i podziw. Przez ostatnie 50 lat wasza szkoła przekazywała wiedzę i umiejętności związane z leśnictwem. Jesteście dowodem na to, że pasja i poświęcenie mają moc przekształcania świat – powiedział Dyrektor Roczniak, zwracając się do nauczycieli i uczniów nidzkiej szkoły. Wręczył też Halinie Pańkowskiej, Dyrektor ZSL w Rucianem-Nidzie, „Serce dla Lasu” – honorową statuetkę, przyznawaną osobom szczególnie zasłużonym dla Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie. Z kolei leśnicy z Olsztyna, którzy są absolwentami ZSL w Rucianem Nidzie przekazali szkole pamiątkową tablicę, przedstawiającą mapę RDLP w Olsztynie z informacją,  gdzie absolwenci znaleźli swoje zawodowe miejsce. Dyrektor Halina Pańkowska od byłych uczniów kierowanej przez nią placówki, otrzymała rzeźbioną Buławę Leśną – symbol władzy i uhonorowania, sprawnego zarządzania szkołą. Ponadto absolwenci-leśnicy z RDLP Olsztyn nie zapomnieli o nowych pokoleniach kształcących się w tej szkole. Przekazali na ręce Pani Dyrektor symboliczny bon, świadczący o założonym funduszu stypendialnym dla uczniów Zespołu Szkół Leśnych w Rucianem Nidzie.