Asset Publisher Asset Publisher

Skąd się bierze drewno

Zaspokojenie naszego zapotrzebowania na drewno i zapewnienie trwałości lasów nie są sprzecznymi interesami. Drewno w Polsce jest naturalnym bogactwem, które jest całkowicie odnawialne.

Gwarantuje to wielofunkcyjna, zrównoważona gospodarka leśna, prowadzona przez Lasy Państwowe, opiekujące się 77,5 proc. polskich lasów (największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami publicznymi).

Leśnicy pozyskują drewno w granicach wyznaczonych przez standardy ekologicznej gospodarki, badania naukowe i 10-letnie plany urządzenia lasu, zatwierdzane przez ministra środowiska – średnio do 55–60 proc. drewna, które przyrasta w lesie; cała reszta zwiększa zapas na pniu. Dlatego nasze zasoby drewna rosną z roku na rok i są już dwukrotnie większe niż pół wieku temu. Wynoszą 2,4 mld m sześc., w tym w Lasach Państwowych – blisko 1,9 mld m sześc., co czyni je piątymi co do wielkości w Europie. Kupując drewno lub produkty z drewna z Lasów Państwowych, mamy pewność, że surowiec został pozyskany w sposób niezagrażający przyrodzie.

Również zasobność drzewostanów w lasach zarządzanych przez PGL LP stale rośnie. W roku 1991 wynosiła 190 m sześc./ha, a 20 lat później, w 2011 r. – już 254 m sześc./ha. Według międzynarodowych statystyk polskie lasy zaliczają się pod tym względem do czołówki europejskiej, charakteryzując się ponaddwukrotnie wyższą przeciętną zasobnością niż pozostałe lasy Starego Kontynentu.

Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania

Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania.
 
Głównym dostawcą surowca na polski rynek są Lasy Państwowe, które pokrywają ponad 90 proc. zapotrzebowania krajowego przemysłu i mieszkańców. Aby zaspokoić rosnący popyt, leśnicy zwiększają pozyskanie drewna: od 1990 r. wzrosło ono przeszło dwukrotnie – do ponad 35 mln m sześc. Ponieważ jednocześnie rośnie powierzchnia lasów, a przede wszystkim ich zasobność, naukowcy oceniają, że Lasy Państwowe będą mogły zwiększyć pozyskanie drewna do 40 mln m sześc. w 2030 r. i 45 mln m sześc. w połowie stulecia.

Warto pamiętać, że przychody Lasów Państwowych w ponad 90 proc. pochodzą właśnie ze sprzedaży drewna. To zapewnia im samodzielność finansową i umożliwia wykonywanie licznych zadań na rzecz polskich lasów i ich użytkowników bez korzystania z pieniędzy podatników (inaczej niż w wielu innych krajach Europy).

Zwiększają się nie tylko nasze zasoby drewna, lecz także powierzchnia lasów. W połowie XX w. zajmowały nieco ponad jedną piątą obszaru Polski, a dziś już niewiele mniej niż jedną trzecią. Lasy Państwowe pozyskują drewno, ale w tym samym czasie odnawiają drzewostany i zalesiają dotychczasowe nieużytki. Co roku leśnicy sadzą aż 500 mln nowych drzew, czyli średnio… 57 tys. na godzinę.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

UROCZYSTA NARADA OLSZTYŃSKICH LEŚNIKÓW W WILCZYM SZAŃCU

UROCZYSTA NARADA OLSZTYŃSKICH LEŚNIKÓW W WILCZYM SZAŃCU

5 września w Ośrodku Edukacji Historyczno-Przyrodniczej w Wilczym Szańcu odbyła się uroczysta narada olsztyńskich leśników połączona z oficjalnym oddaniem do użytku nowych inwestycji.

15 milionów złotych. Taką kwotę z własnych środków Lasy Państwowe zainwestowały w Wilczy Szaniec od czasu, gdy przejęły ten obiekt z rąk prywatnego dzierżawcy – przypominał podczas uroczystej narady olsztyńskich leśników Minister Edward Siarka, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska. – W roku 2024 na inwestycje w Wilczym Szańcu Lasy Państwowe przeznaczą kolejnych 5 milionów złotych. Miło jest patrzeć, jak ten obiekt zmienił się od czasu, gdy jest zarządzany przez leśników.

Za trud wniesiony w zarządzanie Wilczym Szańcem dziękował olsztyńskim leśnikom Józef Kubica, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych. – Zarządzanie tym obiektem to też wielka odpowiedzialność. Turyści, którzy odwiedzają to miejsca powinni wyjść z niego ze świadomością, że to tutaj zapadały decyzje, które pochłonęły miliony ludzkich istnień – podkreślał Dyrektor Generalny Lasów Państwowych. W podobnym tonie wypowiedział się Artur Chojecki, Wojewoda Warmińsko-Mazurski.

Wilczy Szaniec co roku odwiedza 300 tys. turystów z całego świata. Podczas wtorkowych uroczystości też ich nie zabrakło – obiekt był przecież cały czas otwarty dla ruchu turystycznego.

- To bardzo ważne miejsce dla całej turystyki na Warmii i Mazurach. Leśnicy doskonale zarządzają tym miejscem, ale i świetnie współpracują z samorządem – podkreślał obecny podczas uroczystości w Wilczym Szańcu Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin.

 

Podczas uroczystej narady olsztyńskich leśników zaproszeni goście dokonali oficjalnego otwarcia dwóch inwestycji – nowego Budynku Obsługi Turysty i wystawy multimedialnej poświęconej II wojnie światowej.

Uroczysta narada olsztyńskich leśników była też okazją do podziękowania pracownikom Lasów Państwowych za ich zawodowe osiągnięcia. Decyzją Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych Józefa Kubicy Złoty Kordelas Leśnika Polskiego, najwyższe odznaczenie przyznawane w Lasach Państwowych, otrzymał Adam Roczniak, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie. – To wielkie wyróżnienie, ale i ogromny zaszczyt. To nie jest nagroda tylko dla mnie, ale dla wszystkich pracowników Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie. To dzięki waszej dobrej pracy jesteśmy, nie boję się tego powiedzieć, najlepszą Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Polsce – podkreślał Dyrektor Roczniak.

„Serce dla lasu”, unikalną statuetkę, przyznawaną przez RDLP w Olsztynie ludziom zasłużonym dla olsztyńskiego leśnictwa otrzymał  z rąk Dyrektora Roczniaka Dyrektor Generalny Lasów Państwowych Józef Kubica. Kordelasy Leśnika Polskiego, decyzją Dyrektora RDLP w Olsztynie otrzymali z kolei leśnicy szczególnie zasłużeni dla rozwoju Wilczego Szańca. W tym gronie znaleźli się Piotr Czyżyk, emerytowany Dyrektor RDLP w Olsztynie, a także Zenon Piotrowicz, Nadleśniczy Nadleśnictwa Srokowo i jego zastępca Sebastian Trapik.