Asset Publisher Asset Publisher

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Informacja dla właścicieli lasów prywatnych

Informacja dla właścicieli lasów prywatnych

Dotycząca uproszczonych planów urządzenia lasu na terenie powiatu mrągowskiego.

Nadleśnictwo Strzałowo informuje, że od 1 listopada 2023 r. zaczną obowiązywać nowe uproszczone plany urządzenia lasu na okres 01.11.2023 do 31.10.2033 r. dla lasów prywatnych na terenie obrębów:

Gmina Mrągowo - obręb:

1. Kosewo
2. Notyst Mały
3. Probark
4. Śniadowo
5. Użranki

Gmina Piecki - obręb:
1. Babięta
2. Bobrówko
3. Cierzpięty
4. Dobry Lasek
5. Jakubowo
6. Krutyń
7. Krutyński Piecek
8. Lipowo
9. Machary
10. Mojtyny
11. Nawiady
12. Nowe Kiełbonki
13. Piecki
14. Prusinowo
15. Rosocha
16. Stare Kiełbonki
17. Zgon
18. Zyzdrojowy Piecek.

 

Elektroniczna wersja uproszczonych planów urządzenia lasów zamieszczona zostanie w Biuletynie Informacji Publicznej Powiatu Mrągowskiego.

 

Uproszczone Plany udostępnione są do wglądu w urzędach gmin oraz w Starostwie Powiatowym w Mrągowie.


Właściciele mogą zgłaszać się po wyciąg zadań gospodarczych zaplanowanych na terenie ich działek do Starostwa Powiatowego w Mrągowie - Wydział Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa.