Asset Publisher Asset Publisher

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Przygotowanie planu poprzedza zawsze dokładna inwentaryzacja i ocena stanu lasu. Leśnicy określają takie cechy lasu, jak struktura, budowa, wiek, skład gatunkowy, stan zdrowotny, warunki glebowo-siedliskowe itp. W działaniach przewidzianych do realizacji uwzględnia się cele gospodarki leśnej i funkcje, jakie pełnią lasy w urządzanym nadleśnictwie.

Przed sporządzeniem planu urządzenia lasu leśnicy dokładnie inwentaryzują zasoby leśne i oceniają stan lasu

Współczesne plany gospodarowania na terenach leśnych wykonuje się, wykorzystując najnowsze osiągnięcia techniki.  Podstawowym narzędziem pracy jest tu leśna mapa numeryczna (LMN), będąca częścią systemu informacji przestrzennej (GIS). Mapa ta w sposób graficzny przetwarza i przedstawia dane zebrane podczas prac terenowych. Od lat w urządzaniu lasu stosuje się również coraz doskonalsze metody wykorzystywania zdjęć lotniczych i satelitarnych, które uzupełniają wyniki prac terenowych.

Czasami plan urządzenia lasu może być opracowywany na okres krótszy niż 10 lat. Dzieje się tak w uzasadnionych przypadkach, na przykład gdy wystąpią duże szkody lub klęski żywiołowe.

Plan urządzenia lasu powinien zawierać m.in.:

  • opis lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia,
  • analizę gospodarki leśnej w minionym okresie,
  • program ochrony przyrody,
  • określenie zadań związanych z pozyskaniem drewna, zalesieniami i odnowieniami, pielęgnacją i ochroną lasu, gospodarką łowiecką i tworzeniem infrastruktury leśnej (budynki, drogi).

Plan urządzenia lasu wykonywany jest na podstawie obowiązującej w Lasach Państwowych instrukcji.

Obowiązujący dla naszego nadleśnictwa plan urządzania lasu można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej

http://bip.lasy.gov.pl/pl/bip/dg/rdlp_olsztyn/nadl_strzalowo/plan_urzadzania_lasu.

Instrukcja urządzania lasu


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

UWAGA! ZACHOWAJ OSTROŻNOŚĆ!

UWAGA! ZACHOWAJ OSTROŻNOŚĆ!

Niedawne gwałtowne burze oraz towarzyszące im silne wiatry spowodowały pojawienie się w strzałowskich lasach złomów i wywrotów.

Dwa tajemnicze określenia - złom oraz wywrot od pewnego czasu są na ustach strzałowskich leśników. Wszystko za sprawą kapryśnej lipcowej pogody, która przyniosła z sobą upały, a także  gwałtowne burze z silnymi wiatrami.

 

Warto zatem wyjaśnić, czy są złomy, a czym wywroty.

Złom to fragment pnia rosnącego drzewa, który odłamał się. Korzeń wraz z częścią pnia pozostał w gruncie.

Wywrot natomiast jest drzewem, które wywróciło się wraz z bryłą korzeniową.

 

Żywioł spowodował, że lokalnie w naszych lasach spotkać można wspomiane złomy oraz wywrotu. Nierzadko zablokowały one drogi leśne oraz ścieżki turystyczne.

Nasi pracownicy oraz pracownicy zakładów usług leśnych na bieżąco usuwają wszelkie utrudnienia.

 

Mimo to, prosimy, by w czasie wypraw do strzałowskich lasów zachować szczególną ostrożność.

 

W związku z zaistniałą sytuacją, zwracamy uwagę na znaki leśne, a szczególnie żółty z przekreśloną czarną sylwetką człowieka i napisem "ZAKAZ WSTĘPU". Poniżej tego komunikatu znajduje się informacja o przyczynie zakazu oraz okresie jego obowiązywania.

Jeśli napotkamy w lesie ten znak, należy zmienić kierunek wędrówki!

Prosimy także o kontakt z koordynatorem projektu bushkraftowego w naszym nadleśnictwie - Adamem Cisowskim przed chęcią zanocowania w lesie.

Wcześniejszy kontakt pozwoli uzyskać informacje, czy na danym terenie można bezpiecznie zanocować, czy też aktualnie prowadzone są tam prace gospodarcze przy usuwaniu złomów i wywrotów.

 

Wyprawa do lasu to przyjemność, nie walka o przetrwanie.