Asset Publisher
Użytki ekologiczne
Użytki ekologiczne to zasługujące na ochronę pozostałości ekosystemów, które mają znaczenie dla zachowania unikatowych zasobów genowych i typów środowisk, takich jak: naturalne zbiorniki wodne, śródleśne i śródpolne oczka wodne, kępy drzew i krzewów, bagna i torfowiska, wydmy, płaty nieużytkowanej roślinności, starorzecza, wychodnie skalne, skarpy, kamieńce itp.
Ich powierzchnia jest zazwyczaj niewielka. Zachowanie takich powierzchni w ich naturalnym stanie pozwala zarówno na utrzymanie różnorodności biologicznej krajobrazu jak i równowagi ekologicznej zniekształconych działalnością gospodarcza człowieka ekosystemów.
W zasięgu Nadleśnictwa Strzałowo znajduje się 16 użytków ekologicznych:
1. „Bażyna" – położony w obrębie Strzałowo, oddz. 81g, 105f, 106f – o powierzchni
14,30 ha.
2. „Zaułek" – położony w obrębie Babięta, w oddz. 255c,g – o powierzchni ogólnej
2,77 ha.
3. „Łąki Morysie" – położony w obrębie Strzałowo, oddz. 136Aa,c - o powierzchni
19,70 ha.
4. „Rozlewisko Zawady" –o powierzchni 40,72 ha, powołany w celu ochrony stanowiska żółwia błotnego oraz rzadkich gatunków wodno-błotnych.
5. „Klimontek" – obręb Krutyń o powierzchni 0,37 ha.
6. „Kruczek Duży" - obręb Krutyński Piecek o powierzchni 4,24 ha.
7. „Duży Róg"- obręb Lipowo o powierzchni 2,19 ha.
8. „Mały Róg" - obręb Lipowo o powierzchni 1,34 ha.
9. „Kruczy Staw" - obręb Krutyński Piecek o powierzchni 2,08 ha.
10. „Kruczy Stawek" - obręb Krutyński Piecek o powierzchni 0,50 ha.
11. „Kruczek Mały" - obręb Krutyński Piecek o powierzchni 2,56 ha.
12. „Ławny Lasek" - obręb Stare Kiełbonki o powierzchni 2,55 ha.
13. „Dziegciarek" - obręb Stare Kiełbonki o powierzchni 1,89 ha.
14. „Łabędzie" - obręb Cierzpięta o powierzchni 7,37 ha.
15. „Piekiełko" - obręb Stare Kiełbonki o powierzchni 1,41 ha.
16. „Klimont" - obręb Krutyń o powierzchni 12,28 ha.
Asset Publisher
50 lat Zespołu Szkół Leśnych w Rucianem-Nidzie
50 lat Zespołu Szkół Leśnych w Rucianem-Nidzie
Z udziałem licznej delegacji olsztyńskich leśników w Rucianem-Nidzie odbył się jubileusz 50-lecia miejscowego Zespołu Szkół Leśnych.
Zespół Szkół Leśnych w Rucianem-Nidzie ma już 50 lat! Oficjalne, uroczystości rocznicowe odbyły się 22 września bieżącego roku. Wśród uczestników nie mogło oczywiście zabraknąć olsztyńskich leśników. Wielu z nich jest przecież absolwentami tej szkoły. Delegacji leśników z Olsztyna, która wzięła udział w piątkowych uroczystościach, przewodniczył Adam Roczniak, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie. - To niesamowite osiągnięcie, które zasługuje na szacunek i podziw. Przez ostatnie 50 lat wasza szkoła przekazywała wiedzę i umiejętności związane z leśnictwem. Jesteście dowodem na to, że pasja i poświęcenie mają moc przekształcania świat – powiedział Dyrektor Roczniak, zwracając się do nauczycieli i uczniów nidzkiej szkoły. Wręczył też Halinie Pańkowskiej, Dyrektor ZSL w Rucianem-Nidzie, „Serce dla Lasu” – honorową statuetkę, przyznawaną osobom szczególnie zasłużonym dla Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie. Z kolei leśnicy z Olsztyna, którzy są absolwentami ZSL w Rucianem Nidzie przekazali szkole pamiątkową tablicę, przedstawiającą mapę RDLP w Olsztynie z informacją, gdzie absolwenci znaleźli swoje zawodowe miejsce. Dyrektor Halina Pańkowska od byłych uczniów kierowanej przez nią placówki, otrzymała rzeźbioną Buławę Leśną – symbol władzy i uhonorowania, sprawnego zarządzania szkołą. Ponadto absolwenci-leśnicy z RDLP Olsztyn nie zapomnieli o nowych pokoleniach kształcących się w tej szkole. Przekazali na ręce Pani Dyrektor symboliczny bon, świadczący o założonym funduszu stypendialnym dla uczniów Zespołu Szkół Leśnych w Rucianem Nidzie.