Asset Publisher Asset Publisher

Kurtyna w górę!

Kłobuki, nimfy, wilki, borsuki... - wszystkie te postaci pojawiły się na scenie Gminnego Ośrodka Kultury sportu i Rekreacji "Pegaz" w Pieckach w czasie III Przeglądu Teatrów Szkolnych i Amatorskich pod hasłem "Tajemniczy las - moja okolica". Przegląd odbył się 13.05.2016 r.

O przyrodzie można mówić nie tylko słowami. Artyści, którzy wzięli udział w III Przeglądzie Teatrów Szkolnych i Amatorskich wykorzystali różne formy sceniczne, by pokazać piękno i różnorodność otaczającej ich przyrody. Tegoroczne hasło „Tajemniczy las – moja okolica" miało stać się impulsem do poznania przyrody, która nas otacza. Nierzadko człowiekowi towarzyszy przekonanie, że nie musi poznawać tego, co kilka kroków od jego domu, gdyż widzi to codziennie. Wyjazd w daleką podróż daje poczucie odkrywania tego, co nieznane. Tymczasem, gdy przez przypadek odwiedzimy okolicę, która wydawała nam się znana, okazuje się, że patrzymy na nią innymi oczami. Mamy wrażenie, że znaleźliśmy się

w innej części kraju. Hasło przeglądu miało skłonić uczestników do odkrywania nie tylko przyrodniczych, ale także historycznych i kulturowych tajemnic okolicznych lasów.

Tegoroczny przegląd został podzielony na dwie części. W pierwszej – konkursowej zmagały się grupy teatralne ze szkół podstawowych. Jurorzy oraz publiczność mieli możliwość obejrzeć sztukę „Senne dziwy lasu" w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej im. K. Wojtyły w Pieckach. Aktorzy zabrali widzów w leśną przestrzeń rządzoną magicznymi siłami. Oprócz dialogów, aktorzy wykorzystali pantomimę. Kolejna grupa – uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Ziemi Mazurskiej
w Orżynach opowiedziała „Legendę o tym, jak powstał rezerwat przyrody Kulka". Dzięki artystom widzowie przenieśli się w świat mazurskich legend, którego bohaterem stał się bożek Smętek i leśne skrzaty – kłobuki.  Niepowtarzalny klimat przedstawienia tworzyła  muzyka.

„O borsuku samotniku" – taki tytuł nosiła sztuka zaprezentowana przez uczniów Szkoły Podstawowej im. M. Zientary Malewskiej w Spychowie. Tym razem widzowie mogli odkryć świat leśnych zwierząt.

Czwartą sztukę konkursową przygotowali uczniowie ze Społecznej Szkoły Podstawowej
S T O z Mikołajek. Na scenie harmider, spadające drzewa i grasujący w lesie kornik drukarz. Tytuł „Pomagasz czy szkodzisz" wielu widzów z pewnością zapamięta na długo.

W drugiej części przeglądu zaprezentowali się goście. Artyści z Niepublicznego Zespołu Specjalnych Placówek Oświatowych w Giżycku opowiedzieli o wyprawie Jasia
i Małgosi. Bohaterowie w czasie wędrówki odkrywali leśne dziwny świata fauny i flory.

W filozoficzny nastrój wprowadzili widownię aktorzy z Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego w Mikołajkach. Pochylili się nad tematem przemijania, opowiadając jednocześnie o przemianach jakie następują w przyrodzie.

Biała kotara – za nią cienie. Czyje? Żurawia i czapli, którzy za sprawą Jana Brzechwy
i artystów ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Pieckach opowiedzieli o miłosnych zwyczajach ptasich bohaterów.

Przegląd zamknęło przedstawienie pt. „Co wydarzyło się w lesie?", które zaprezentowali gimnazjaliści z Zespołu Szkół w Pieckach. Tym razem las stał się tłem perypetii mieszkańców lasu.

Wyniki III Przeglądu Teatrów Szkolnych i Amatorskich były następujące:

I miejsce – Szkoła Podstawowa im. Karola Wojtyły przy ZS Piecki, „Senne dziwy lasu", opiekun grupy – Lucyna Załęska-Gabryszak,

II miejsce – Szkoła Podstawowa im. Marii Zientary Malewskiej przy ZS Spychowo,
„O borsuku samotniku",  opiekun grupy – Hanna Krystkiewicz,

III miejsce – Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Ziemi Mazurskiej w Orżynach, „O tym, jak powstał rezerwat przyrody Kulka", opiekun grupy – Alicja Wilga,

IV miejsce – Społeczna Szkoła Podstawowa STO w Mikołajkach, przedstawienie „Pomagasz czy szkodzisz?", opiekun grupy – Sylwia Gajkowska.

Pozostałe nagrody:

Niezwykła gra aktorska – Gimnazjum przy ZS Piecki, opiekun grupy – Katarzyna Mohr,

Niezwykła forma sceniczna – Środowiskowy Dom Samopomocy w Pieckach, opiekun grupy – Monika Bijaczewska,

Niezwykła scenariusz – OREW w Mikołajkach, opiekun grupy – Alicja Paczkowska,

Niezwykła scenografia  - Niepubliczny Zespół Specjalnych Placówek Oświatowych
w Giżycku, opiekun grupy – Teresa Wojciul.

Przegląd odbył się dzięki wsparciu: WFOŚiGW w Olsztynie oraz GOKSiR Pegaz

w Pieckach.


 

Mapa lasów

Mapa lasów

 

Sprzedaż

Sprzedaż

 

Asset Publisher Asset Publisher