Asset Publisher Asset Publisher

Leśne zwierzęta

Jeleń szlachetny - w gwarze łowieckiej samiec określany jest mianem byka, samica to łania. Samiec nosi na głowie poroże, które zrzuca w raz w roku (zazwyczaj w lutym/marcu). Żywi się pędami, liśćmi, korą drzew i krzewów. Jeleń jest aktywny nocą i nad ranem. Do życia wybiera duże kompleksy leśne.

Dzik - żyje w stadzie, w którym określona jest struktura socjalna. Na czele stoi odyniec, podlega mu locha, jej z kolei przelatki ( dziki w drugim roku życia), a najniżej w hierarchii znajdują się warchlaki. Do życia wybiera lasy połączone z polami lub łąkami. Zjada chętnie żołędzie, bukiew, a także rośliny leśne, grzyby, jagody, owady, dżdżownice.

Jenot - zamieszkuje tereny leśne położone w pobliżu zbiorników wodnych. Pobiera pokarm roślinny i zwierzęcy. Chętnie pływa. Prowadzi nocny tryb życia. Bywa, że w sytuacji zagrożenia udaje martwego.

Lis - zwierzę to prowadzi samotny tryb życia, jedynie w okresie godowym łączy się z partnerką. Żyje w norze, czasem dzieli ją z borsukiem (ma on osobne wejście). Jest zwierzęciem wszystkożernym.

Łoś - najliczniej występuje w północno-wschodniej części Polski. Zamieszkuje wilgotne, podmokłe lasy.

Wilk - jest niezwykle inteligentnym zwierzęciem. Żyje w stadzie, na czele którego stoi samiec - basior i samica - wadera. Poluje na ssaki kopytne - jelenie i sarny, nie pogardzi jednak padliną czy drobnymi ssakami. Może nie jeść przez tydzień, po tym okresie przyjmuje jednorazowo ok. 10 kg mięsa. Wilki są w Polsce pod ochroną.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Międzynarodowy Dzień Lasów 2023 r.

Międzynarodowy Dzień Lasów 2023 r.

W dniu 21 marca 2023 roku z okazji Międzynarodowego Dnia Lasów, odbyło się wyjątkowe wydarzenie z udziałem uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Karola Wojtyły (klasy I, II, III) wraz z leśnikami z Nadleśnictwa Strzałowo.

 Podczas spotkania, dzieci miały możliwość zasadzenia trzech pamiątkowych sosen, które będą rosnąć i przypominać o tym ważnym dniu przez wiele lat.

Podczas aktywności, dzieci miały okazję z bliska poznać rolę drzew, krzewów i lasów w utrzymaniu równowagi ekologicznej i wpływie na dobrobyt naszej planety. To niezwykłe wydarzenie miało na celu uświadomienie młodym ludziom, jak ważna jest ochrona lasów oraz jakie korzyści dla ludzi i środowiska niesie z sobą ich zachowanie. Zasadzone sosny przypominają o zobowiązaniu do ochrony lasów i o ich wartości dla naszej planety. Wydarzenie to było nie tylko naukową lekcją, ale również okazją do integracji, współpracy i wspólnych działań na rzecz środowiska naturalnego.

Międzynarodowy Dzień Lasów jest corocznym świętem, które przypomina nam o tym, jak ważne jest zachowanie lasów dla dobra naszej planety. Dzięki wspólnym inicjatywom, jak ta zorganizowana przez Nadleśnictwo Strzałowo i Szkołę Podstawową im. Karola Wojtyły, możemy skutecznie propagować ochronę przyrody i edukować młodsze pokolenia o potrzebie troski o nasze środowisko.