Asset Publisher Asset Publisher

Obszary NATURA 2000

W skład obszarów NATURA 2000 wchodzą specjalne obszary ochrony siedlisk oraz obszary specjalnej ochrony ptaków.

Specjalne obszary ochrony siedlisk - obszary wyznaczone zgodnie z przepisami prawa Unii Europejskiej, w celu trwałej ochrony  siedlisk przyrodniczych lub populacji zagrożonych wyginięciem gatunków roślin lub zwierząt lub w celu odtworzenia właściwego stanu ochrony siedlisk przyrodniczych lub właściwego stanu ochrony tych gatunków


Obszary specjalnej ochrony ptaków - obszary wyznaczone zgodnie z przepisami prawa Unii Europejskiej, do ochrony populacji dziko występujących ptaków jednego lub wielu gatunków, w którego granicach ptaki mają korzystne warunki bytowania w ciągu całego życia, w dowolnym jego okresie albo stadium rozwoju.

 

Na terenie nadleśnictwa Strzałowo znajdują się następujące obszary "NATURA 2000":

1.  „Puszcza Piska" - obszar został utworzony w celu ochrony
i zachowania populacji 41 gatunków wymienionych w załączniku nr 1 Dyrektywy
Ptasiej. Najważniejsze z nich to orlik krzykliwy, bielik, rybołów, trzmielojad,
włochatka, sóweczka, bocian czarny, muchołówka mała, dzięcioł średni
. W chwili
obecnej trwają prace nad wykonaniem projektu Planu Zadań Ochronnych dla tego
obszaru. Powierzchnia wynosi 19 841,09 ha.


2.  „Ostoja Piska" został utworzony głównie w celu ochrony
populacji wilka i rysia oraz fragmentów siedlisk wymienionych w załączniku nr 1.
Siedliska te miedzy innymi: jeziora eutroficzne, mezotroficzne i dystroficzne, łąki
trzęślicowe, torfowiska wysokie i przejściowe, sosnowe bory bagienne, świerczyny
borealne na torfie, łęgi olszowo-jesionowe
, powierzchnia wynosi 16 938, 45 ha.


3.  „Mazurska Ostoja Żółwia Baranowo" został utworzony przede wszystkim w celu ochrony populacji żółwia błotnego. Jego liczebność na terenie ostoi szacuje się na 80-100 osobników. Powierzchnia tego obszaru wynosi 196, 50 ha.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Będziemy pomagać tak długo, jak pomoc będzie potrzebna

Będziemy pomagać tak długo, jak pomoc będzie potrzebna

Olsztyńscy leśnicy po raz kolejny wsparli swoich ukraińskich kolegów. Tym razem podarowali im 20 agregatów prądotwórczych.

Od początku wojny pomagamy naszym ukraińskim kolegom – przypomina Adam Roczniak, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie. – Wsłuchujemy się w ich aktualne potrzeby i staramy się reagować.

Tym razem leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie przekazali leśnikom z Ukrainy dwadzieścia agregatów prądotwórczych. Oficjalne przekazanie sprzętu odbyło się tuż przy granicy polsko-ukraińskiej na terenie Nadleśnictwa Tomaszów Lubelski. W uroczystości wzięli udział m.in. Anna Moskwa, Minister Klimatu i Środowiska, Józef Kubica, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, Adam Roczniak, Dyrektor RDLP w Olsztynie, a także Dyrektor Państwowej Agencji Zasobów Leśnych Ukrainy Jurij Bołochowiec. Jednym z elementów spotkania, które odbyło się 17 marca br. było też złożenie kwiatów pod tablicę upamiętniającą zamordowanych i zesłanych polskich leśników. Przypomnijmy, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Olsztynie od początku napadu Rosji na Ukrainę wspiera ukraińskich leśników. Olsztyńscy leśnicy przekazali swoim kolegom z Ukrainy m.in. samochody terenowe, 120 kompletnie wyposażonych plecaków, czy też środki czystości. – A to oczywiście nie koniec pomocy. Będzie pomagać, tak długo, jak będzie to potrzebne – zapowiada Dyrektor RDLP w Olsztynie Adam Roczniak.

Tekst: Adam Pietrzak, rzecznik RDLP w Olsztynie

Foto: Nadleśnictwo Tomaszów