Asset Publisher Asset Publisher

Obszary NATURA 2000

W skład obszarów NATURA 2000 wchodzą specjalne obszary ochrony siedlisk oraz obszary specjalnej ochrony ptaków.

Specjalne obszary ochrony siedlisk - obszary wyznaczone zgodnie z przepisami prawa Unii Europejskiej, w celu trwałej ochrony  siedlisk przyrodniczych lub populacji zagrożonych wyginięciem gatunków roślin lub zwierząt lub w celu odtworzenia właściwego stanu ochrony siedlisk przyrodniczych lub właściwego stanu ochrony tych gatunków


Obszary specjalnej ochrony ptaków - obszary wyznaczone zgodnie z przepisami prawa Unii Europejskiej, do ochrony populacji dziko występujących ptaków jednego lub wielu gatunków, w którego granicach ptaki mają korzystne warunki bytowania w ciągu całego życia, w dowolnym jego okresie albo stadium rozwoju.

 

Na terenie nadleśnictwa Strzałowo znajdują się następujące obszary "NATURA 2000":

1.  „Puszcza Piska" - obszar został utworzony w celu ochrony
i zachowania populacji 41 gatunków wymienionych w załączniku nr 1 Dyrektywy
Ptasiej. Najważniejsze z nich to orlik krzykliwy, bielik, rybołów, trzmielojad,
włochatka, sóweczka, bocian czarny, muchołówka mała, dzięcioł średni
. W chwili
obecnej trwają prace nad wykonaniem projektu Planu Zadań Ochronnych dla tego
obszaru. Powierzchnia wynosi 19 841,09 ha.


2.  „Ostoja Piska" został utworzony głównie w celu ochrony
populacji wilka i rysia oraz fragmentów siedlisk wymienionych w załączniku nr 1.
Siedliska te miedzy innymi: jeziora eutroficzne, mezotroficzne i dystroficzne, łąki
trzęślicowe, torfowiska wysokie i przejściowe, sosnowe bory bagienne, świerczyny
borealne na torfie, łęgi olszowo-jesionowe
, powierzchnia wynosi 16 938, 45 ha.


3.  „Mazurska Ostoja Żółwia Baranowo" został utworzony przede wszystkim w celu ochrony populacji żółwia błotnego. Jego liczebność na terenie ostoi szacuje się na 80-100 osobników. Powierzchnia tego obszaru wynosi 196, 50 ha.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

W Orzechowie uczcili pamięć ofiar sowieckiej agresji

W Orzechowie uczcili pamięć ofiar sowieckiej agresji

Wojewoda Warmińsko-Mazurski Artur Chojecki, Marszałek Województwa Warmińsko- Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin i Adam Roczniak, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie uczcili pamięć o ofiarach sowieckiej napaści na Polskę.

17 września 1939 roku ZSRR napadł na Polskę. 84 lata później pamięć o tamtych tragicznych wydarzeniach uczcili symbolicznie Wojewoda Warmińsko-Mazurski, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego i Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie. W samym sercu Lasów Napiwodzko-Ramuckich, w pobliżu kościoła w Orzechowie, rośnie od kilku lat ponad sto dębów. Każdy z nich jest imiennie poświęcony leśnikom i drzewiarzom zamordowanym w Katyniu. I to właśnie w Orzechowie 17 września 2023 Wojewoda, Marszałek i Dyrektor RDLP w Olsztynie oddali hołd ofiarom sowieckiej agresji.  – Naszym obowiązkiem jest po wsze czasy zachować pamięć o ludziach, którzy oddali życie za Polskę – powiedział Adam Roczniak, Dyrektor RDLP w Olsztynie. Wojewoda Warmińsko-Mazurski Artur Chojecki podkreślał z kolei: - To miejsce przypomina nam o tragedii, która była konsekwencją napaści ZSRR 17 września. Nie zapominajmy o tych, którzy poświęcili swoje życie w służbie naszej ojczyźnie. A Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin przypominał: - 17 września Związek Radziecki otworzył wiele czarnych kart naszej historii.