Rezerwaty przyrody

Rezerwat przyrody – w myśl Ustawy o ochronie przyrody obejmuje obszary zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym, ekosystemy, ostoje i siedliska przyrodnicze, a także siedliska roślin, siedliska zwierząt i siedliska grzybów oraz twory i składniki przyrody nieożywionej, wyróżniające się szczególnymi wartościami przyrodniczymi, naukowymi, kulturowymi lub walorami krajobrazowymi.

Parki krajobrazowe

Park krajobrazowy jest tworzony w wyniku uchwały sejmiku województwa. Przed przyjęciem uchwały jej projekt musi być uzgodniony z miejscową radą gminy oraz z właściwym regionalnym dyrektorem ochrony środowiska.

Obszary chronionego krajobrazu

W myśl Ustawy o ochronie przyrody "obszar chronionego krajobrazu obejmuje tereny chronione ze względu na wyróżniający się krajobraz o zróżnicowanych ekosystemach, wartościowe ze względu na możliwość zaspokajania potrzeb związanych z turystyką i wypoczynkiem lub pełnioną funkcją korytarzy ekologicznych".

Obszary Natura 2000

W skład obszarów NATURA 2000 wchodzą specjalne obszary ochrony siedlisk oraz obszary specjalnej ochrony ptaków.

Pomniki przyrody

Pomnik przyrody ustanowiony zostaje uchwałą rady gminy.

Użytki ekologiczne

Użytki ekologiczne to zasługujące na ochronę pozostałości ekosystemów, które mają znaczenie dla zachowania unikatowych zasobów genowych i typów środowisk, takich jak: naturalne zbiorniki wodne, śródleśne i śródpolne oczka wodne, kępy drzew i krzewów, bagna i torfowiska, wydmy, płaty nieużytkowanej roślinności, starorzecza, wychodnie skalne, skarpy, kamieńce itp.

Asset Publisher Asset Publisher

Back

Leśne warsztaty wielkanocne

Leśne warsztaty wielkanocne

Nadleśnictwo Strzałowo wraz z Gminnym Ośrodkiem Kultury „Pegaz” i Mazurskim Parkiem Krajobrazowym zorganizowało Leśne Warsztaty Wielkanocne.

Podczas nich wykorzystywane były różnorodne materiały, takie jak drewno, gałązki, bazie, bukszpan, hiacynty, narcyzy i bratki. Dzięki nim każdy miał możliwość stworzenia niepowtarzalnej dekoracji, dopasowanej do swojego gustu i stylu.

Podczas zajęć nasi leśnicy pomagali uczestnikom w realizacji pomysłów oraz udzielali porad i wskazówek. Dzięki temu powstały wyjątkowe, piękne ozdoby, które z pewnością będą ozdabiać domy uczestników podczas Świąt Wielkanocnych.

W ramach warsztatów uczestnicy mieli także okazję do integracji i spędzenia czasu w miłej atmosferze. Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w naszych warsztatach wielkanocnych i mamy nadzieję, że z dumą będą prezentować swoje dzieła w swoich domach i dzielić się nimi z bliskimi.

Zapraszamy do udziału w przyszłych wydarzeniach organizowanych przez nasze instytucje.