Asset Publisher Asset Publisher

Zajęcia na terenie nadleśnictwa Strzałowo

Edukacja przyrodniczo-leśna społeczeństwa, a zwłaszcza dzieci i młodzieży jest jednym z priorytetowych zadań nadleśnictw należących do Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Lasy Mazurskie".

Leśnicy z nadleśnictwa Strzałowo mają duże doświadczenie w prowadzeniu zajęć przyrodniczych z dziećmi i młodzieżą, a także z dorosłymi. Zajęcia prowadzą zarówno w lesie (na ścieżkach przyrodniczych, w miejscach cechujących się szczególnymi walorami przyrodniczymi lub krajobrazowymi), jaki i w szkołach lub przedszkolach (zazwyczajw okresie zimowym), a także w izbie edukacyjnej, znajdującej się przy siedzibie nadleśnictwie oraz w Izbie Pamięci Ernsta Wiecherta przy leśniczówce w Piersławku. Dla uczestników tych zajęć spotkanie z leśnikiem jest zawsze niezwykłym przeżyciem. Mają oni okazję zobaczyć, jak w rzeczywistości wygląda praca leśnika. Dodatkowo przestrzeń leśna, pełna zapachów i barw oddziałuje doskonale na uczestników spotkań.


Leśnicy z nadleśnictwa Strzałowo bardzo często pojawiają się ze swoim stoiskiem edukacyjnym w czasie lokalnych festynów. Organizują konkursy wiedzy leśnej, prezentują specyfikę lasów wchodzących w skład nadleśnictwa. Dodatkowo w okresie wakacyjnym prowadzą zajęcia dotyczące bezpiecznego spędzania czasu w lesie.

 

Osoby, które chcą zorganizować zajęcia na terenie Nadleśnictwa Strzałowo proszone są
o pobranie i uzupełnienie dwóch załączników zamieszczonych poniżej. Załączniki te w dniu zajęć powinny zostać przekazane edukatorowi z nadleśnictwa.

 


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Nagroda dla leśnika ze Strzałowa

Nagroda dla leśnika ze Strzałowa

W piątej edycji Konkursu o nagrodę Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego im. prof. Janiny Wengris na 13 zgłoszonych wniosków laureatem został leśnik Andrzej Ryś z Nadleśnictwa Strzałowo.

To dla mnie wielkie wyróżnienie i zarazem motywacja do dalszej pracy na rzecz ochrony  przyrody – powiedział podczas uroczystości wręczenia nagrody Andrzej Ryś. – Chciałem serdecznie podziękować wszystkim, którzy przez wiele lat wspierali mnie w moich działaniach.

Nagrodzona działalność obejmowała m.in.:

- Projekt badawczy „Ochrona Torfowiska Kołoin” na terenie Nadleśnictwa Strzałowo” wykonany w roku 2011 - 2013

- Eksperymentalny projekt odtworzenia świetlistej dąbrowy na terenie Nadleśnictwa Strzałowo ku 2011 - 2013

- Aktywna ochrona muraw kserotermicznych z bardzo rzadkimi i zagrożonymi gatunków roślin na terenie Nadleśnictwa Strzałowo.

- Opracowanie w 2013 roku strategii ochrony granicznika płucnika na terenie Nadleśnictwa Borki w Puszczy Boreckiej

- Projekt "Wpływ gospodarki leśnej na populacje ptaków występujących na terenie RDLP Olsztyn

- Rejestrowanie oraz monitoring rzadkich gatunków roślin i grzybów.

- Zwiększenie możliwości retencyjnych oraz zapobieganie skutkom powodzi i susz na terenach nizinnych

- Monitoring Pospolitych Ptaków Lęgowych oraz Monitoring Ptaków Drapieżnych, Monitoring Noclegowisk Żurawia, Monitoring Zimujących Ptaków Wodnych, Monitoring Rybołowa

Celem konkursu jest wspieranie postaw proekologicznych oraz propagowanie działań i rozwiązań przyczyniających się do ochrony środowiska naturalnego oraz zmniejszenia jego zagrożenia.

Konkurs o nagrodę im. prof. Janiny Wengris organizowany jest corocznie, począwszy od roku 2014. Udział w nim, tak jak w latach poprzednich, brały   osoby lub zespoły osób, których działalność przyczyniła się do kształtowania postaw ekologicznych na obszarze województwa warmińsko-mazurskiego.