Asset Publisher Asset Publisher

Pomniki przyrody

Pomnik przyrody ustanowiony zostaje uchwałą rady gminy.

W uchwale znajdują się informacje dotyczące m.in.:

- nazwy pomnika,

- jego lokalizacji,

- organu sprawującego nadzór,

- szczególnych celów ochrony.

Projekt takiej uchwały powinien być uzgodniony z właściwym regionalnym dyrektorem ochrony środowiska.

Rada gminy ma również moc pozbawiania danego obiektu miana pomnika przyrody. Może podjąć taką decyzję, gdy dany obiekt utraci wartości przyrodnicze lub "w razie konieczności realizacji inwestycji celu publicznego lub zapewnienia bezpieczeństwa powszechnego."

Na terenie nadleśnictwaStrzałowo wg stanu na 31.12.2013 r. znajduje się 39 pomników przyrody, w tym:

- pojedyncze drzewa - 18,

- grupy drzew - 18,

- głazy 3.

Największą grupę stanowią drzewa następujących gatunków:

- dąb – 111,

- sosna – 39,

- lipa – 1,

- klon – 2,

- osika – 1,

- świerk – 2,

- grab, brzoza brodawkowata, olcha czarna, lipa po 1 drzewie,

- jałowiec - 1.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Sukces lęgowy rybołowa

Sukces lęgowy rybołowa

Z przyjemnością możemy poinformować, że na terenie Nadleśnictwa Strzałowo para rybołowów osiągnęła sukces lęgowy i trzy ,,nasze” młode rybołowy opuściły gniazdo.

Rybołów (Pandion haliaetus) jest gatunkiem objętym ochroną ścisłą i wymaga ochrony czynnej. Obecnie w Polsce jest bardzo nielicznym gatunkiem z tendencją spadkową populacji i jest jednym z trzech najrzadszych lęgowych ptaków szponiastych w Polsce.

 

Dzięki współpracy Nadleśnictwa Strzałowo z Komitetem Ochrony Orłów mogliśmy obserwować okres wychowu piskląt dzięki zamonotowanej fotopułapce. Dostarczyło to wielu cennych informacji o behawiorze tych pięknych ptaków. Jeszcze przed rozpoczęciem okresu lęgowego nadleśnictwo zabezpieczyło drzewo z gniazdem poprzez założenie plastikowej opaski uniemożliwiającej wspięcie drapieżników na drzewo, co zapewniło im spokojne gniazdowanie. Z końcem czerwca młode osobniki zostały zaobrączkowane przez Komitet Ochrony Orłów, ponadto zostały zmierzone i zważone, co zapewniło informacje o kondycji populacji oraz w przyszłości pozwoli zidentyfikować już dorosłego rybołowa po indywidualnym numerze założonej na nogę obrączki.

 

Mamy nadzieję, że młode rybołowy polubiły nasze lasy i skorzystają z gościnności w latach następnych, by złożyć już jako dorosłe osobniki własne lęgi.