Asset Publisher Asset Publisher

Projekty i fundusze w Nadleśnictwie Strzałowo

Nadleśnictwo Strzałowo korzysta ze wsparcia funduszy unijnych przy realizacji zadań edukacyjnych i przyrodniczych.

 

Fundusze

Nadleśnictwo Strzałowo od wielu lat korzysta ze wsparcia Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie. Uzyskane dotacje przeznaczane są przede wszystkim na realizację projektów edukacyjnych oraz „retencyjnych".

 

 

Projekty

Nadleśnictwo Strzałowo od 2012 r. bierze udział w projekcie "Bałtyckie Krajobrazy innowacyjne podejście do zrównoważonych krajobrazów leśnych ". Projekt ten skupia 15 partnerów z 7 krajów: Białoruś, Łotwa, Estonia, Finlandia, Rosja, Polska, Szwecja, którzy mają na celu budowanie partnerstwa oraz wymianę doświadczeń w oparciu o formułę lasu modelowego.

Na terenie naszego nadleśnictwa realizowane są  działania związane z turystyką i rekreacją (m.in.  wyznaczanie ścieżek: rowerowych, konnych, "nordic walking"), z monitoringiem przyrodniczym, renaturalizacji siedlisk wilgotnych, działalności bobrów, malejącej populacji ryb w jeziorach.

 

W 2013 r. na terenie naszego nadleśnictwa, w leśnictwie Piersławek została przeprowadzona rekultywacja powierzchni leśnej w ramach projektu "Rekultywacja na cele przyrodnicze terenów zdegradowanych, popoligonowych i powojskowych zarządzanych przez PGL LP".


Asset Publisher Asset Publisher

Back

W obronie polskich lasów

W obronie polskich lasów

Na ręce Marszałek Sejmu Elżbiety Witek wpłynął wczoraj wniosek w sprawie rejestracji komitetu inicjatywy ustawodawczej „W obronie polskich lasów”.

Obrona kompetencji Polski w zakresie leśnictwa – to cel, który przyświeca założycielom komitetu inicjatywy ustawodawczej „W obronie polskich lasów”. Inicjatorzy akcji zapowiadają, że po formalnej rejestracji komitetu, rozpoczną zbieranie podpisów pod obywatelskim projektem ustawy, która ma zapewnić, że to Polacy mają wyłączną kompetencję do tego, by decydować, jak prowadzona jest w Polsce gospodarka leśna. Pomysłodawcy chcą między innymi, aby jakiekolwiek zmiany, dotyczące ograniczenia kompetencji Polski w zakresie leśnictwa na rzecz UE, musiałaby być zatwierdzane przez polski Parlament. Zgoda taka musiałaby być udzielona przez 2/3 polskiego parlamentu przy obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.