Asset Publisher Asset Publisher

Zdjęcia ptaków autorstwa Krzysztofa Stasiaczka

Kilka ciekawostek o ptakach

 

1. Kormoran (Phalacrocorax carbo) - żyje na wyspach lub w lasach usytuowanych nad wodami. Gniazduje kolonijnie na drzewach. Żywi się rybami. Należy do ptaków wędrownych, do Polski przylatuje w marcu. Coraz częściej jednak kormorany zimują w kraju.

2. Sójka (Garrulus glandarius) - uznawana za "strażnika lasu", gdyż przybycie obcych ogłasza wrzaskliwym głosem. Potrafi też świetnie naśladować głosy innych ptaków. Chętnie zjada żołędzie. Często zakopuje je na zapas, po czym zapomina o tym. Dzięki temu przyczynia się do odnawiania dębu w lesie:)

3. Czapla siwa (Ardea cinerea)- poznać ja można w locie po esowato wygiętej szyi oraz nogach wystających za ogon. Zamieszkuje stare drzewostany w pobliżu zbiorników wodnych. Gniazda zakłada w koronach drzew. Wyprowadza 1 lęg w roku. Jaja wysiaduje samiec i samica.

Czapla żywi się głównie rybami, a także płazami, gadami, gryzoniami. Często zimuje w Polsce.

4. Sóweczka (Glaucidium passerinum) - najmniejsza polska sowa, wielkości szpaka. Zamieszkuje stare bory świerkowe i mieszane. Zajmuje dziuple po dzięciołach.

5. Dzięcioł duży (Dendrocopos major) - najpospolitszy dzięcioł w Polsce. Samca odróżnia od samicy czerwona plama na potylicy.

6. Krętogłowy (Jynx torquilla) - to także dzięcioł, choć trudno w to uwierzyć. Jego nazwa pochodzi od krętych ruchów głowy, które wykonuje w czasie zagrożenia. Gatunek wędrowny, do Polski przylatuje w kwietniu.

7. Wilga (Oriolus oriolus) - ptak o tropikalnym pochodzeniu. W Polsce przebywa od maja do sierpnia/września. Trudno ją spotkać, gdyż ukrywa się w koronach drzew.

8. Muchołówka mała (Ficedula parva) - najmniejsza z muchołówek występujących w Polsce. Jest rzadkim ptakiem. Zamieszkuje stare i średniowiekowe drzewostany liściaste i mieszane.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Idą święta

Idą święta

Mieszkańcy Piecek i okolic w niedzielę 03.12.2017 r. rozpoczęli przygotowania do świąt.

W niedzielne przedpołudnie w Gminnym Ośrodku Kultury Sportu i Rekreacji "Pegaz" w Pieckach rozpoczął się jarmark mikołajkowy. Nadleśnictwo Strzałowo także uczestniczyło w tym wydarzeniu. Leśnicy ze Strzałowa przygotowali dla odwiedzających pachnące lasem atrakcje - warsztaty świąteczne. Każdy, kto miał nieco chęci, mógł przygotować świąteczny stroik z darów lasu. W czasie odkrywania artystycznych zdoloności zwłaszcza najmłodsi goście mogli odczuć na własnej skórze czym różni się sosna od świerka. Poznali także owoce olszy, dzikiej róży, leszczyny, sosny, modrzewia. Efekty pracy pokazują jak wiele barw, kształtów i zapachów daje las.