Asset Publisher Asset Publisher

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Po lesie, tylko z leśnikiem

Po lesie, tylko z leśnikiem

W ostatni weekend leśnicy zaprosili wszystkich chętnych na spacer po naszych lasach.

W ramach ogólnopolskiej akcji "Spacer z leśnikiem" Nadleśnictwo Strzałowo zaprosiło wszystkich chętnych do wspólnej wędrówki po naszych lasach.

Przewodnikiem leśnego spaceru był edukator - Adam Cisowski. Zabrał  uczestników w leśną, pełną atrakcji podróż. A w lesie jest mnóstwo zjawisk wartych uwagi.

Uczestnicy spaceru, których było aż trzydziestu, dzielnie maszerowali leśnymi ostępami. Po drodze Pan Adam opowiadał im o życiu lasu oraz pracy leśników.

Spacerowicze mieli okazję zwiedzić także miejsca związane z życiem ludzi lasu. Jednym z takich miejsc była leśniczówka Piersławek, w której wychował się mazurski pisarz - Ernst Wiechert - syn leśnika.

Dzięki Panu Adamowi uczestnicy spaceru poznali wiele faktów na temat procesów zachodzących w ekosytemach leśnych, a dzięki temu, że  pogoda dopisała, każdy mógł się przekonać na własnej skórze, jak pozytywnie las wpływa na samopoczucie.

 

Dziękujemy Wszystkim za wspólnie spędzony czas i mamy nadzieję na kolejne spotkanie!