Asset Publisher Asset Publisher

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Asset Publisher Asset Publisher

Back

UWAGA! ZACHOWAJ OSTROŻNOŚĆ!

UWAGA! ZACHOWAJ OSTROŻNOŚĆ!

Niedawne gwałtowne burze oraz towarzyszące im silne wiatry spowodowały pojawienie się w strzałowskich lasach złomów i wywrotów.

Dwa tajemnicze określenia - złom oraz wywrot od pewnego czasu są na ustach strzałowskich leśników. Wszystko za sprawą kapryśnej lipcowej pogody, która przyniosła z sobą upały, a także  gwałtowne burze z silnymi wiatrami.

 

Warto zatem wyjaśnić, czy są złomy, a czym wywroty.

Złom to fragment pnia rosnącego drzewa, który odłamał się. Korzeń wraz z częścią pnia pozostał w gruncie.

Wywrot natomiast jest drzewem, które wywróciło się wraz z bryłą korzeniową.

 

Żywioł spowodował, że lokalnie w naszych lasach spotkać można wspomiane złomy oraz wywrotu. Nierzadko zablokowały one drogi leśne oraz ścieżki turystyczne.

Nasi pracownicy oraz pracownicy zakładów usług leśnych na bieżąco usuwają wszelkie utrudnienia.

 

Mimo to, prosimy, by w czasie wypraw do strzałowskich lasów zachować szczególną ostrożność.

 

W związku z zaistniałą sytuacją, zwracamy uwagę na znaki leśne, a szczególnie żółty z przekreśloną czarną sylwetką człowieka i napisem "ZAKAZ WSTĘPU". Poniżej tego komunikatu znajduje się informacja o przyczynie zakazu oraz okresie jego obowiązywania.

Jeśli napotkamy w lesie ten znak, należy zmienić kierunek wędrówki!

Prosimy także o kontakt z koordynatorem projektu bushkraftowego w naszym nadleśnictwie - Adamem Cisowskim przed chęcią zanocowania w lesie.

Wcześniejszy kontakt pozwoli uzyskać informacje, czy na danym terenie można bezpiecznie zanocować, czy też aktualnie prowadzone są tam prace gospodarcze przy usuwaniu złomów i wywrotów.

 

Wyprawa do lasu to przyjemność, nie walka o przetrwanie.