Asset Publisher Asset Publisher

Zapomniane cmentarze

Na terenie sąsiednich nadleśnictw (Pisz i Maskulińskie) dokonano waloryzacji nieużytkowanych cmentarzy luterańskich. Na liście znalazły się dwa cmentarza leżące na terenie nadleśnictwa Strzałowo.

Na terenie Nadleśnictw Maskulińskie i Pisz przeprowadzone zostały w latach 2011 i 2014 prace inwentaryzacyjne miejsc pamięci – cmentarzy luterańskich. W 2016 roku planowane jest utworzenie szlaku nieużytkowanych cmentarzy w Leśnym Kompleksie Promocyjnym „Lasy Mazurskie" oraz wydanie publikacji pod tytułem „Mazurzy. Historia, osadnictwo, religia, cmentarze". Pomysłodawcą i realizatorem powyższych prac jest Pan Sławomir Sobotka oraz studenci i pracownicy ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.

„…W niniejszym artykule przedstawiono wyniki badań 67 nieużytkowanych cmentarzy luterańskich, znajdujących się na gruntach Nadleśnictw Pisz i Maskulińskie (południowa część województwa warmińsko-mazurskiego). Zinwentaryzowano nagrobki, roślinność oraz określono rodzaj, powierzchnię cmentarzy oraz współrzędne geograficzne za pomocą odbiornika GPS. Przedstawiono również waloryzację cmentarzy na przykładzie obiektów z Nadleśnictwa Maskulińskie. Najlepiej zachowane i/lub najbardziej interesujące cmentarze zostaną objęte szlakiem turystycznym…". 

Autorami artykułu są Pan Sławomir Sobotka z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie oraz Pani Anna Długozima ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Tekst został również opublikowany w czasopiśmie naukowym poświęconym teorii turystyki „Turyzm" 2015, 25/1 - Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego. 

 

 


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Po lesie, tylko z leśnikiem

Po lesie, tylko z leśnikiem

W ostatni weekend leśnicy zaprosili wszystkich chętnych na spacer po naszych lasach.

W ramach ogólnopolskiej akcji "Spacer z leśnikiem" Nadleśnictwo Strzałowo zaprosiło wszystkich chętnych do wspólnej wędrówki po naszych lasach.

Przewodnikiem leśnego spaceru był edukator - Adam Cisowski. Zabrał  uczestników w leśną, pełną atrakcji podróż. A w lesie jest mnóstwo zjawisk wartych uwagi.

Uczestnicy spaceru, których było aż trzydziestu, dzielnie maszerowali leśnymi ostępami. Po drodze Pan Adam opowiadał im o życiu lasu oraz pracy leśników.

Spacerowicze mieli okazję zwiedzić także miejsca związane z życiem ludzi lasu. Jednym z takich miejsc była leśniczówka Piersławek, w której wychował się mazurski pisarz - Ernst Wiechert - syn leśnika.

Dzięki Panu Adamowi uczestnicy spaceru poznali wiele faktów na temat procesów zachodzących w ekosytemach leśnych, a dzięki temu, że  pogoda dopisała, każdy mógł się przekonać na własnej skórze, jak pozytywnie las wpływa na samopoczucie.

 

Dziękujemy Wszystkim za wspólnie spędzony czas i mamy nadzieję na kolejne spotkanie!