Asset Publisher Asset Publisher

Zapomniane cmentarze

Na terenie sąsiednich nadleśnictw (Pisz i Maskulińskie) dokonano waloryzacji nieużytkowanych cmentarzy luterańskich. Na liście znalazły się dwa cmentarza leżące na terenie nadleśnictwa Strzałowo.

Na terenie Nadleśnictw Maskulińskie i Pisz przeprowadzone zostały w latach 2011 i 2014 prace inwentaryzacyjne miejsc pamięci – cmentarzy luterańskich. W 2016 roku planowane jest utworzenie szlaku nieużytkowanych cmentarzy w Leśnym Kompleksie Promocyjnym „Lasy Mazurskie" oraz wydanie publikacji pod tytułem „Mazurzy. Historia, osadnictwo, religia, cmentarze". Pomysłodawcą i realizatorem powyższych prac jest Pan Sławomir Sobotka oraz studenci i pracownicy ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.

„…W niniejszym artykule przedstawiono wyniki badań 67 nieużytkowanych cmentarzy luterańskich, znajdujących się na gruntach Nadleśnictw Pisz i Maskulińskie (południowa część województwa warmińsko-mazurskiego). Zinwentaryzowano nagrobki, roślinność oraz określono rodzaj, powierzchnię cmentarzy oraz współrzędne geograficzne za pomocą odbiornika GPS. Przedstawiono również waloryzację cmentarzy na przykładzie obiektów z Nadleśnictwa Maskulińskie. Najlepiej zachowane i/lub najbardziej interesujące cmentarze zostaną objęte szlakiem turystycznym…". 

Autorami artykułu są Pan Sławomir Sobotka z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie oraz Pani Anna Długozima ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Tekst został również opublikowany w czasopiśmie naukowym poświęconym teorii turystyki „Turyzm" 2015, 25/1 - Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego. 

 

 


Asset Publisher Asset Publisher

Back

W Orzechowie uczcili pamięć ofiar sowieckiej agresji

W Orzechowie uczcili pamięć ofiar sowieckiej agresji

Wojewoda Warmińsko-Mazurski Artur Chojecki, Marszałek Województwa Warmińsko- Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin i Adam Roczniak, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie uczcili pamięć o ofiarach sowieckiej napaści na Polskę.

17 września 1939 roku ZSRR napadł na Polskę. 84 lata później pamięć o tamtych tragicznych wydarzeniach uczcili symbolicznie Wojewoda Warmińsko-Mazurski, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego i Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie. W samym sercu Lasów Napiwodzko-Ramuckich, w pobliżu kościoła w Orzechowie, rośnie od kilku lat ponad sto dębów. Każdy z nich jest imiennie poświęcony leśnikom i drzewiarzom zamordowanym w Katyniu. I to właśnie w Orzechowie 17 września 2023 Wojewoda, Marszałek i Dyrektor RDLP w Olsztynie oddali hołd ofiarom sowieckiej agresji.  – Naszym obowiązkiem jest po wsze czasy zachować pamięć o ludziach, którzy oddali życie za Polskę – powiedział Adam Roczniak, Dyrektor RDLP w Olsztynie. Wojewoda Warmińsko-Mazurski Artur Chojecki podkreślał z kolei: - To miejsce przypomina nam o tragedii, która była konsekwencją napaści ZSRR 17 września. Nie zapominajmy o tych, którzy poświęcili swoje życie w służbie naszej ojczyźnie. A Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin przypominał: - 17 września Związek Radziecki otworzył wiele czarnych kart naszej historii.