Telefon interwencyjny ws. lęgów ptasich

Numer telefonu służy do informowania o przypadkach uszkodzeń lęgów ptasich na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe. Leśnik, z którym się Państwo skontaktują podejmie interwencję, by pomóc poszkodowanym ptakom. Aby interwencja mogła przebiegać sprawnie, prosimy o jak najbardziej precyzyjne określenie lokalizacji i przesłanie fotografii z miejsca zdarzenia.

W przypadku zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt właściwy kontakt to policja. Gdy w efekcie kolizji zwierzę zostało ranne, policjanci powinni skontaktować się z lekarzem weterynarii. Weterynarz podejmie decyzję, w jaki sposób pomóc czy też skrócić cierpienie zwierzęcia.

Przypominamy, że młode zwierzęta – ssaki, wyrośnięte pisklęta ptaków, czyli podloty – na ogół nie potrzebują pomocy człowieka. Ich taktyka to pozostawanie w ukryciu, gdy rodzice żerują bądź zdobywają pokarm dla potomstwa. Oceńmy, czy zwierzę nie jest poturbowane lub poranione. Jeśli nie, to zostawmy je tam, gdzie jest. Nie dotykamy zwierząt!

Telefon interwencyjny

795 005 512

Dodatkowe informacje


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Wiosna w lesie

Wiosna w lesie

Dla wielu z nas wiosna jest najpiękniejszą porą roku.

Po długiej zimie jest jak orzeźwienie. Wraz z jej nadejściem przyroda budzi się do życia. W tym okresie leśnicy mają pełne ręce roboty, gdyż to czas odnowień.
 

A dla każdego z nas wiosna staje się pretekstem do leśnych spacerów w otoczeniu rozkwitających roślin. W czasie wędrówek warto zwrócić uwagę na pierwsze wiosenne leśne kwiaty, tj. przylaszczkę pospolitą oraz zawilca gajowego.

Rośliny te wykorzystują promienie słoneczne, które docierają do dna lasu zanim na drzewach pojawią się liście. Dlatego też nazywane są geofitami. Określenie to obejmuje te gatunki, które chowają pod ziemią bulwy, kłącza lub cebule. Z nich wiosną wyrastają nowe rośliny.

W dawnych czasach medycyna ludowa korzystała z właściwości przylaszczki i zawilca. Uważano, że przylaszczka działała dobrze na wątrobę. Stosowano ją jako środek m.in. na żółtaczkę, gorączkę, migreny.

Piękny biały zawilec gajowy stosowany był, aby łagodzić m.in. choroby reumatyczne, bóle zębów.

Dzisiaj jednak wiadomo, że obie rośliny są trujące, dlatego w czasie spacerów pozostaje podziwić fioletowe kwiaty przylaszczki i białe niczym śnieg kwiaty zawilców.