Telefon interwencyjny ws. lęgów ptasich

Numer telefonu służy do informowania o przypadkach uszkodzeń lęgów ptasich na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe. Leśnik, z którym się Państwo skontaktują podejmie interwencję, by pomóc poszkodowanym ptakom. Aby interwencja mogła przebiegać sprawnie, prosimy o jak najbardziej precyzyjne określenie lokalizacji i przesłanie fotografii z miejsca zdarzenia.

W przypadku zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt właściwy kontakt to policja. Gdy w efekcie kolizji zwierzę zostało ranne, policjanci powinni skontaktować się z lekarzem weterynarii. Weterynarz podejmie decyzję, w jaki sposób pomóc czy też skrócić cierpienie zwierzęcia.

Przypominamy, że młode zwierzęta – ssaki, wyrośnięte pisklęta ptaków, czyli podloty – na ogół nie potrzebują pomocy człowieka. Ich taktyka to pozostawanie w ukryciu, gdy rodzice żerują bądź zdobywają pokarm dla potomstwa. Oceńmy, czy zwierzę nie jest poturbowane lub poranione. Jeśli nie, to zostawmy je tam, gdzie jest. Nie dotykamy zwierząt!

Telefon interwencyjny

795 005 512

Dodatkowe informacje


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Zamiast leniuchować, lepiej sadzić

Zamiast leniuchować, lepiej sadzić

Sadzenie drzew jest dla leśnika jedną z najprzyjemniejszych prac leśnych i jednocześnie ogromnym wyzwaniem.

 Przed sadzeniem powinna powstać koncepcja, jaki las będzie rósł w danym miejscu. A w tym pomoże wiedza, doświadczenie zawodowe, wskazówki planu urządzenia lasu i lustracja na gruncie.
Leśnik musi dobrać odpowiednie gatunki dla danego siedliska. Następnie wskazać, w jaki sposób przygotować glebę oraz obliczyć, ile sadzonek należy posadzić na danej powierzchni. Gdy koncepcja będzie już gotowa, a prace przygotowawcze zakończone, każdy leśnik musi jeszcze raz obejść daną powierzchnię, aby znaleźć odpowiednie mikrosiedlisko dla danego gatunku i przy okazji oznaczyć w terenie powierzchnię, na której dany gatunek powinien zostać posadzony.

A gdy sadzonki zostaną przywiezione na powierzchnię, należy je zadołować (,czyli obsypać ziemią w taki sposób, aby korzenie nie przesychały), pozostaje już tylko sadzenie, które da początek nowemu pokoleniu lasu.
 

O tym, jak proces sadzenia wygląda w praktyce przekonali się nasi goście - pracownicy firmy Wild Polska Sp. z o.o. wraz z rodzinami w ramach organizowanego Tygodnia Ziemi 2023. W piękne słoneczne sobotnie przedpołudnie sadzili drzewa na terenie leśnictwa Lipowo. Doświadczyli, ile energii należy włożyć w przygotowanie dołków na sadzonki, jak silnie przydeptać ziemię, aby sadzonka miała dobry start. Przekonali się, jak szybko słońce i nawet najdelikatniejszy wiatr potrafią obsuszyć korzenie sadzonek, jeśli nie zostaną one odpowiednio zabezpieczone.

I choć ta wyjątkowo pogodna sobota była niezwykle pracowita, przyniosła naszym gościom wiele radości, gdyż posadzili wiele drzew, z których w najbliższej przyszłości wyrośnie las.