Asset Publisher
Użytkowanie lasu w nadleśnictwie Strzałowo
Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.
Rozmiar pozyskania drewna określony jest w planie urządzenia lasu, który sporządzany jest dla każdego nadleśnictwa na 10 lat. Zapewnia on pozyskiwanie drewna w granicach nie tylko nieprzekraczających możliwości produkcyjnych lasu, lecz także systematycznie zwiększających zapas drewna pozostającego w lasach, tzw. zapas na pniu. Krótko mówiąc, leśnicy prowadzą w lasach gospodarkę w sposób zapewniający ich trwałość i możliwość biologicznego odtwarzania.
O wielkości pozyskania drewna decyduje tzw. etat cięć określony w każdym planie urządzenia lasu. Jest to ilość drewna możliwa do wycięcia w określonych drzewostanach na określonej powierzchni w okresie 10 lat, które obejmuje plan. Dzięki temu, że etat jest niższy niż przyrost drewna w tym samym okresie, następuje stały wzrost zapasu „drewna na pniu" (w Polsce pozyskuje się ok. 55 proc. przyrostu). Ocenia się, że zasobność polskich lasów wynosi obecnie ponad 2,049 mld m sześć. drewna.
Pozyskane drewno pochodzi z:
- cięć rębnych – usuwania z lasu drzewostanów „dojrzałych"; ich podstawowym celem jest przebudowa
i odtworzenie drzewostanów; - cięć pielęgnacyjnych (czyszczeń i trzebieży) – usuwania z lasu części drzew uznanych za niepożądane
i szkodliwe dla pozostałych drzew i wartościowych elementów drzewostanu; - cięć niezaplanowanych – są one konsekwencją wystąpienia klęsk żywiołowych w lasach.
Drewno pozyskują pilarze zatrudnieni w Zakładach Usług Leśnych (ZUL) (są one wyłaniane do wykonywania robót leśnych w wyniku przetargu). Zakłady te dysponują również harwesterami.
Asset Publisher
CHODŹ POBIEGAJ Z NAMI!
CHODŹ POBIEGAJ Z NAMI!
ZAPRASZAMY WSZYSTKICH ZAINTERESOWANYCH NA XVIII PUCHAR PUSZCZY PISKIEJ W BIEGACH NA ORIENTACJĘ.
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na XVIII Puchar Puszczy Piskiej w Biegach na Orientację.
Jest to doskonała okazja do spędzenia aktywnie czasu z całą rodziną!
Kiedy?
5-6 PAŹDZIERNIKA 2024 r.
Gdzie?
Sobota -> Leśniczówka Kołowin
Niedziela -> pole namiotowe Flosek
Czym są biegi na orientację?
Bieg na orientację to ciekawa forma spędzenia wolnego czasu łącząca wysiłek fizyczny z intelektualnym. Biegi na orientację polegają na pokonaniu przygotowanej wcześniej trasy w możliwie najkrótszym czasie, korzystając z mapy i kompasu. Trasa jest wyznaczona przez specjalne punkty kontrolne. Aby ukończyć zawody uczestnik musi zaliczyć wszystkie punkty w odpowiedniej kolejności. Swoją obecność w tych miejscach potwierdza na karcie startowej lub, coraz częściej, na specjalnym chipie.
Czym są punkty kontrolne?
Punkty kontrolne podczas biegu na orientację oznaczone są tzw. lampionami. To biało-pomarańczowy lub biało-czerwony znacznik. Każdy z punktów ma swój kod.
Kto może wziąć udział?
Każdy!
Zapisy do 2 października na stronie internetowej -> kliknij tutaj