Asset Publisher
Użytkowanie lasu w nadleśnictwie Strzałowo
Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.
Rozmiar pozyskania drewna określony jest w planie urządzenia lasu, który sporządzany jest dla każdego nadleśnictwa na 10 lat. Zapewnia on pozyskiwanie drewna w granicach nie tylko nieprzekraczających możliwości produkcyjnych lasu, lecz także systematycznie zwiększających zapas drewna pozostającego w lasach, tzw. zapas na pniu. Krótko mówiąc, leśnicy prowadzą w lasach gospodarkę w sposób zapewniający ich trwałość i możliwość biologicznego odtwarzania.
O wielkości pozyskania drewna decyduje tzw. etat cięć określony w każdym planie urządzenia lasu. Jest to ilość drewna możliwa do wycięcia w określonych drzewostanach na określonej powierzchni w okresie 10 lat, które obejmuje plan. Dzięki temu, że etat jest niższy niż przyrost drewna w tym samym okresie, następuje stały wzrost zapasu „drewna na pniu" (w Polsce pozyskuje się ok. 55 proc. przyrostu). Ocenia się, że zasobność polskich lasów wynosi obecnie ponad 2,049 mld m sześć. drewna.
Pozyskane drewno pochodzi z:
- cięć rębnych – usuwania z lasu drzewostanów „dojrzałych"; ich podstawowym celem jest przebudowa
i odtworzenie drzewostanów; - cięć pielęgnacyjnych (czyszczeń i trzebieży) – usuwania z lasu części drzew uznanych za niepożądane
i szkodliwe dla pozostałych drzew i wartościowych elementów drzewostanu; - cięć niezaplanowanych – są one konsekwencją wystąpienia klęsk żywiołowych w lasach.
Drewno pozyskują pilarze zatrudnieni w Zakładach Usług Leśnych (ZUL) (są one wyłaniane do wykonywania robót leśnych w wyniku przetargu). Zakłady te dysponują również harwesterami.
Asset Publisher
XII Festiwał Ekologiczny "Czysty Powiat"
XII Festiwał Ekologiczny "Czysty Powiat"
W ubiegłą sobotę już po raz dwunasty odbył się w Kętrzynie Festiwal Ekologiczny „Czysty Powiat".
Podczas festiwalu odbył się konkurs piosenki ekologicznej oraz konkurs plastyczny. Młodzi artyści przybili nie tylko z powiatu kętrzyńskiego, ale i z sąsiednich powiatów, a nawet z sąsiednich państw (Obwód Kaliningradzki, Ukraina). Poziom był bardzo wysoki. Kilkoro uczestników wystąpiło z repertuarem autorskim.
Oprócz konkursu na scenie były przygotowane różne atrakcje dla przybyłych gości. Policja przygotowała konkurs bezpiecznej jazdy rowerem, zaprezentowały się Straż Graniczna oraz Straż Pożarna. Nie zabrakło oczywiście zielonej służby. LKP Lasy Mazurskie oraz Nadleśnictwo Srokowo na swoich stoiskach przedstawiły pracę leśnika oraz zdradzili sekrety naszej przyrody, np. gdzie mieszka bóbr oraz jak wygląda trop jelenia. Starsi i młodsi chętnie brali udział w konkursie leśnym.