Asset Publisher Asset Publisher

Leśne zwierzęta

Jeleń szlachetny - w gwarze łowieckiej samiec określany jest mianem byka, samica to łania. Samiec nosi na głowie poroże, które zrzuca w raz w roku (zazwyczaj w lutym/marcu). Żywi się pędami, liśćmi, korą drzew i krzewów. Jeleń jest aktywny nocą i nad ranem. Do życia wybiera duże kompleksy leśne.

Dzik - żyje w stadzie, w którym określona jest struktura socjalna. Na czele stoi odyniec, podlega mu locha, jej z kolei przelatki ( dziki w drugim roku życia), a najniżej w hierarchii znajdują się warchlaki. Do życia wybiera lasy połączone z polami lub łąkami. Zjada chętnie żołędzie, bukiew, a także rośliny leśne, grzyby, jagody, owady, dżdżownice.

Jenot - zamieszkuje tereny leśne położone w pobliżu zbiorników wodnych. Pobiera pokarm roślinny i zwierzęcy. Chętnie pływa. Prowadzi nocny tryb życia. Bywa, że w sytuacji zagrożenia udaje martwego.

Lis - zwierzę to prowadzi samotny tryb życia, jedynie w okresie godowym łączy się z partnerką. Żyje w norze, czasem dzieli ją z borsukiem (ma on osobne wejście). Jest zwierzęciem wszystkożernym.

Łoś - najliczniej występuje w północno-wschodniej części Polski. Zamieszkuje wilgotne, podmokłe lasy.

Wilk - jest niezwykle inteligentnym zwierzęciem. Żyje w stadzie, na czele którego stoi samiec - basior i samica - wadera. Poluje na ssaki kopytne - jelenie i sarny, nie pogardzi jednak padliną czy drobnymi ssakami. Może nie jeść przez tydzień, po tym okresie przyjmuje jednorazowo ok. 10 kg mięsa. Wilki są w Polsce pod ochroną.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Czas w las!

Czas w las!

Lasy Państwowe udostępniły portal turystyczny czaswlas.pl w nowej odsłonie graficznej. Warto go odwiedzić.

     W czasach pandemii większość naszych planów uległa przewartościowaniu. Marzenia o dalekich podróżach zeszły na dalszy plan. Tymczasem nie wszytko stracone. Polska jest tak piękna i ciekawa, że w każdej jej części można odnaleźć warte odwiedzenia zakątki. Co więcej każdy z nas w najbliższej okolicy znajdzie nie jedną leśną atrakcję. Zatem – czas w las!

Oglądając w sieci zdjęcia morskich lub górskich kurortów zobaczyć można tłumy turystów. Nie każdy jednak lubi iście wakacyjną tłoczną atmosferę. Poza tym nie zawsze mamy możliwość, aby wyjechać na dłuższy urlop poza miejsce zamieszkania. Bywa i tak, że możliwości finansowe na to nie pozwalają. Nie warto jednak porzucać marzeń o urlopie. Lasy Państwowe przekazały każdemu z nas świetne narzędzie, dzięki któremu możemy zaplanować wypoczynek na łonie natury.

Na stronie portalu czaswlas.pl znajdziemy mapę Polski, która przedstawia lokalizację leśnych biwaków, parkingów, a także atrakcji turystycznych i historycznych. Na mapie nie zabrakło oczywiście szlaków dla wielbicieli dwóch kół. Miłośnicy koni znajdą trasy dla siebie. A ci, którzy żyją w rytmie slow lub bushcraft, mogą przebierać w wariantach tras. Warto zauważyć, że zanim pojedziemy w dane miejsce, możemy je zobaczyć dzięki zamieszczonym zdjęciom. Na portalu znajdują się gotowe programy leśnych wypraw z wszelkimi praktycznymi informacjami, np. godzinami otwarcia obiektów oraz cenami biletów.  Umieszczono w nim także mnóstwo przydatnych informacji na temat lasu. Jeśli nie wiesz, jak się zachować, gdy się zgubisz lub nie wiesz, czy w lesie możesz zbierać grzyby, portal https://czaswlas.pl/mapa przyjdzie Ci z pomocą. W zakładce Bezpieczeństwo w lesie i porady odnajdziesz cenne wskazówki.

Portal czaswlas.pl udostępnił także informacje dotyczące leśnych atrakcji na terenie Nadleśnictwa Strzałowo. Wśród nich odnajdziemy szereg malowniczych tras rowerowych, min. wokół jeziora Mokrego, przez pachnące żywicą lasy sosnowe leśnictw Jeziorko, Lipowo, czy Piersławek, przez tętniącą życiem Krutyń, która jest świetną bazą wypadową w kierunku Rucianego-Nidy lub Spychowa. Pasjonaci jazdy konnej także mogą mknąć przez urokliwe mazurskie lasu.
Nie zabrakło oczywiście atrakcji dla piechurów – leśne ścieżki edukacyjne czekają na miłośników lasu. Osoby, które lubią atmosferę leśnych pól biwakowych, odnajdą na mapie ich lokalizację, m.in. nad jeziorem Mokre, Zyzdrój Wielki, Babięty Wielkie.

Zwiedzenie naszego nadleśnictwa, które jest niezwykle ciekawe, zajmie z pewnością nie mało czasu. A kiedy ta okolica stanie się znana, z łatwością można przejechać do sąsiednich nadleśnictw: Spychowa i Mrągowa. A wszystko dzięki temu, że trasy nie kończą się na terenie jednego nadleśnictwa. Co więcej,na jednej mapie znajduje się ich przebieg.

Nie warto więc tracić czasu!

Portal czaswlas.pl jest świetną pomocą, umożliwiającą zaplanowanie wyprawy do lasu. Wyszukiwanie atrakcji jest niezwykle proste, wręcz intuicyjne. Poza tym portal pokazuje, jak bogata i atrakcyjna jest turystyczna oferta Lasów Państwowych.