Wydawca treści
Historia Nadleśnictwa Strzałowo
Nadleśnictwo Strzałowo utworzono w roku 1870 z części nadleśnictw Krutyń i Mikołajki. Nowo powstałe nadleśnictwo otrzymało nazwę Pfeilswalde na cześć wybitnego niemieckiego uczonego i filozofa dr. Friedricha Wilhelma Leopolda Pfeila (1783-1859). Siedzibę nadleśnictwa wybudowano w 1873 roku. Dziś także służy ona kolejnym pokoleniom leśników.
Początkowo swoim zasięgiem nadleśnictwo Strzałowo obejmowało powierzchnię 7 332 ha, w tym 6 436 pow. leśnej i 546 ha pow. nieleśnej. 350 ha powierzchni zajmowały jeziora.
W składzie gatunkowym drzewostanów nadleśnictwa dominowała, podobnie jak dzisiaj, sosna - 93%, 2% stanowił świerk, pozostałe gatunki 5%. Sosna była także gatunkiem pozyskiwanym w największej ilości -20 000 m³ rocznie. W tym samym czasie – przed II wojną światową pozyskiwano 3 400 m³ świerka, 250 m³ dębu oraz 1350 m³ pozostałych gatunków. Łączny etat cięć wynosił więc 25 000 m³ drewna.
Pierwszym nadleśniczym w Strzałowie został Of Koch. Po nim urząd ten sprawowali m. in.:
- Of Roecknera – w latach 1873 - 1893
- Of Hoffmann - w latach 1894 – 1902
- Of v. Krosig - w latach 1903 – 1907
- Of Friedrich Engels - w latach 1907 – 1937
Ostatnim nadleśniczym powoływanym przez administrację niemiecką był Fm Georg Augstein. Z chwilą zakończenia działań wojennych na terenie powiatu mrągowskiego (rok 1945) na stanowisko nadleśniczego powołany został Tadeusz Paciorkowski. Pełnił on tę funkcję przez rok.
W roku 1945 nadleśnictwo otrzymało nazwę Strzałowo, która pochodzi od niemieckiego słowa pfeil oznaczającego strzałę do łuku. Obszar nadleśnictwa po wojnie obejmował tereny byłych poniemieckich lasów państwowych (pow. 7 064,85 ha) oraz pięciu kompleksów lasów majątkowych i drobnej własności (pow. 659,83 ha ), które przejęto oficjalnie w roku 1947.
Kolejne zmiany terytorialne nastąpiły w roku 1973. Wówczas w skład nadleśnictwa Strzałowo weszły jako obręby leśne dotychczasowe nadleśnictwa Krutyń i Mikołajki. W roku 1979 do nadleśnictwa włączono obręb Babięta utworzony z części terenów nadleśnictwa Racibór i Spychowo. W tym samym czasie nadleśnictwo Strzałowo przekazało nadleśnictwu Maskulińskie obręb Mikołajki oraz tereny z obrębów Strzałowo i Krutyń położone w województwie suwalski. Łączna powierzchnia nadleśnictwa wg stanu na dzień 1.01.1979 r. wynosiła 19839,75 ha. Powstał wówczas podział administracyjny nadleśnictwa Strzałowo na trzy obręby leśne: Strzałowo, Krutyń, Babięta. Podział ten obowiązuje do dziś.
Najnowsze aktualności
Nowy inwazyjny gatunek rośliny w mazurskich lasach
Nowy inwazyjny gatunek rośliny w mazurskich lasach
W Nadleśnictwie Strzałowo latem w 2015 roku odnaleziono gatunek rośliny z rodziny astrowatych o nazwie erechtites jastrzębcowaty Erechtites hieracifolia.
Proponowana przez botaników nowa nazwa polska dla tego gatunku brzmi starzyk jastrzębcowaty. Gatunek ten pochodzi z Ameryki Północnej, Środkowej i Południowej. Wg naukowców z Uniwersytetu Łódzkiego (Koczywąs E. i inni 2012) gatunek ten po raz pierwszy odnotowano w Polsce w 1902 roku na Dolnym Śląsku. Do roku 2003 w Polsce odnotowany był na 93 stanowiskach - głównie w południowo-zachodniej części kraju. W Polsce środkowej w 2008-2011, czyli po 5-ciu latach stwierdzony był już na 20 stanowiskach. Na kilku stanowiskach gatunek ten występował tam łanowo. W 2013 roku pierwsze stanowiska odnotowano również w Beskidzie Żywieckim (Dajdok Z. i Pawlaczyk P. 2009).
Erechtites jastrzębcowaty to roślina, która osiąga rozmiary od 30 do 100 cm, ale niekiedy może dochodzić nawet do 2,5 m wysokości. Jeden okaz wykształca średnio 253 koszyczki kwiatowe, z których każdy wytwarza 130 nasionek. Przeciętnie więc każda roślina w sezonie wegetacyjnym może wyprodukować ponad 30 tys. nasion. W Polsce gatunek ten stwierdzono głównie na zrębach, uprawach leśnych, wzdłuż dróg i na terenach ruderalnych. W lesie najczęściej rośnie na siedliskach borów wilgotnych i świeżych oraz rzadziej w grądach. Stwierdzono również pojedyncze okazy na torfowiskach przejściowych (Dajdok Z. i Pawlaczyk P. 2009).
Na terenie Nadleśnictwa Strzałowo opisywany gatunek odnalazł autor tej notatki (oznaczenia dokonał Piotr Kobierski, a potwierdzili je dr P. Pawlikowski i dr W. Pisarek). Erechtites jastrzębcowaty rósł na 3-letniej uprawie na siedlisku lasu mieszanego świeżego. Jest to prawdopodobnie pierwsze stwierdzenie tego gatunku w Polsce północno-wschodniej. W miejscu odnalezienia rosły na razie tylko 2 okazy.
W jaki sposób gatunek ten dotarł z południowej lub środkowej Polski do Puszczy Piskiej? Na pytanie to trudno odpowiedzieć. Ponieważ odnalezione stanowisko opisywanego gatunku znajduje się w niewielkiej odległości od ruchliwej drogi wojewódzkiej istnieje jednak prawdopodobieństwo, że jego nasionka przyjechały na gapę samochodami jadącymi z południowej i środkowej Polski.
W najbliższej przyszłości trudno powiedzieć jak się ten gatunek zachowa. Potencjalnie może stanowić zagrożenia dla odnowień naturalnych i upraw leśnych oraz chronionych gatunków i siedlisk. Dlatego też strzałowscy leśnicy planują w tym roku rozpocząć monitoring tego gatunku na terenie całego nadleśnictwa. Polegał on będzie na przejrzeniu wszystkich zrębów i upraw oraz innych potencjalnych siedlisk pod kątem występowania tego gatunku. Po zakończeniu inwentaryzacji sporządzona zostanie mapa jego występowania oraz ewentualne zalecenia dalszych działań.
W celu zapobieżenia problemowi, jakimi stała się inwazja gatunków obcych, z którymi obecnie nie potrafimy sobie poradzić (nawłoć kanadyjska, kolczurka klapowana, barszcz Sosnowskiego, niecierpek gruczołowaty itp.), warto zwrócić uwagę na przedstawiony gatunek - dmuchając na zimne - na terenie całej Polski.
Jednocześnie trzeba wiedzieć, że niektóre gatunki inwazyjne w ostatnich latach na terenie Polski i Europy rozprzestrzeniając się bardzo szybko przyczyniają się do niszczenia rodzimych cennych przyrodniczo siedlisk i gatunków. Walka z nimi jest trudna i bardzo pracochłonna. Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy ze znaczenia tego zjawiska i często przez swoją niefrasobliwość przyczyniają się do przyspieszenia procesu ich rozprzestrzeniania się - na przykład poprzez sadzenie w ogrodach i tolerowania ich występowania na swoich terenach.
O wynikach monitoringu i ewentualnie podjętych dalszych krokach w stosunku do erechtitesa jastrzębcowatego poinformujemy pod koniec lata tego roku.
Literatura:
1. Dajdok Z., Pawlaczyk P. 2009. Inwazyjne gatunki roślin ekosystemów mokradłowych Polski. Wydawnictwo Klubu Przyrodników. Świebodzin.
2. Koczywąs E., Niedźwiecki P., Pieńkowski M. 2012. Erechtites hieracifolia (L.) Raf. ex DC. – gatunek inwazyjny we florze Polski środkowej. Studia i Materiały CEPL w Rogowie R. 14. Zeszyt 33 / 4.
Tekst i zdjęcia:
Andrzej Ryś
Stanowisko d/s ochrony przyrody i ekosystemów leśnych
Nadleśnictwo Strzałowo