Wydawca treści Wydawca treści

Ku pamięci mazurskiego pisarza

 

 

 

Od 01.04.2023 r. zwiedzanie Izby będzie możliwe wyłącznie po wcześniejszym uzgodnieniu terminu z pracownikiem Nadleśnictwa Strzałowo:

- Adamem Cisowskim - tel. 509 113 250, e-mail: adam.cisowski@olsztyn.lasy.gov.pl

- Sandrą Wachulik - tel. 797 751 150, e-mail: sandra.wachulik@olsztyn.lasy.gov.pl

 

Warunki udostępnienia obiektu:

1. Termin zwiedzania należy uzgodnić co najmniej dwa tygodnie przed planowaną wizytą.

2. Obiekt może zostać udostępniony wyłącznie od poniedziałku do piątku, w godzinach 8:00-14:00.

3. W święta oraz dni wolne od pracy obiekt nie będzie udostępniany zwiedzającym.

4. W sprawie wystawienia faktury należy kontaktować się z działem księgowości - tel. (89) 742 22 21.

5. Obiekt  będzie udostępniany zwiedzającym, tj. grupom liczącym min. 5 osób, wyłącznie za odpłatnością. Cena biletu wynosi 10,00 zł brutto za osobę i jest stała niezależnie od wieku zwiedzającego.

 

Nadleśnictwo Strzałowo nie odpowiada za informacje dotyczące zwiedzania Izby podane na innych stronach internetowych.

 

 

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia
LEŚNEJ IZBY PAMIĘCI ERNSTA WIECHERTA


    Leśniczówka Piersławek - dom rodzinny mazurskiego pisarza Ernsta Wiecherta, zbudowana została w roku 1883  i nosiła wówczas nazwę Kleinort. Pięć lat później - 18 maja 1887 roku urodził się w niej wspomniany autor. Leśniczówka była służbowym mieszkaniem jego ojca Martina. Warto dodać, że rodzice Wiecherta - Martin i Henrietta (z domu Andreae) byli osadnikami niemieckimi. Rodzina Wiechertów miała nie tylko niemieckie, ale także litewskie i francuskie, a z czasem również polskie korzenie.

     Młody Wiechert wzrastał wśród lasów i jezior. Był silnie związany z Mazurami - krainą swego dzieciństwa i młodości. Mazury były dla niego przestrzenią spotkań z przyrodą. Obcowanie z naturą ukształtowało światopogląd pisarza, a tym samym wpłynęło na jego twórczość, której owocem było m. in. 13 powieści, 40 opowiadań i nowel, 4 sztuki teatralne.

    Przed wojną Kleinort, po wojnie Sosnówka (do roku 1967), a obecnie Piersławek. W roku 1995 rozpoczęto remont leśniczówki finansowany przez Lasy Państwowe, który zakończono w 1996 roku. I tak od lipca 1996 roku na terenie leśnictwa Piersławek istnieje Leśna Izba Pamięci poświęcona pisarzowi. Ekspozycja przygotowana została przez Nadleśnictwo Strzałowo przy udziale Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. Zawiera ona dzieła pisarza wydane m. in. w języku niemieckim, angielskim oraz tłumaczenia polskie, a także liczne druki okolicznościowe, dokumenty i list pisarza. Na ścianie budynku znajdują się dwie tablice pamiątkowe. Jedna dla upamiętnienia 100, druga 110 rocznicy urodzin pisarza.

      Należy wspomnieć, że przy leśniczówce Piersławek strudzony drogą turysta może odpocząć - znajdują się tu ławy i stoły, a także miejsce na ognisko. W pobliżu leśniczówki przebiegają ścieżki edukacyjne, na których nierzadko można spotkać leśne zwierzę.  Warto odwiedzić to niezwykle miejsce, w którym czasami pojawia się  ducha Wiecherta.

 

 

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Międzynarodowy Dzień Lasów 2023 r.

Międzynarodowy Dzień Lasów 2023 r.

W dniu 21 marca 2023 roku z okazji Międzynarodowego Dnia Lasów, odbyło się wyjątkowe wydarzenie z udziałem uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Karola Wojtyły (klasy I, II, III) wraz z leśnikami z Nadleśnictwa Strzałowo.

 Podczas spotkania, dzieci miały możliwość zasadzenia trzech pamiątkowych sosen, które będą rosnąć i przypominać o tym ważnym dniu przez wiele lat.

Podczas aktywności, dzieci miały okazję z bliska poznać rolę drzew, krzewów i lasów w utrzymaniu równowagi ekologicznej i wpływie na dobrobyt naszej planety. To niezwykłe wydarzenie miało na celu uświadomienie młodym ludziom, jak ważna jest ochrona lasów oraz jakie korzyści dla ludzi i środowiska niesie z sobą ich zachowanie. Zasadzone sosny przypominają o zobowiązaniu do ochrony lasów i o ich wartości dla naszej planety. Wydarzenie to było nie tylko naukową lekcją, ale również okazją do integracji, współpracy i wspólnych działań na rzecz środowiska naturalnego.

Międzynarodowy Dzień Lasów jest corocznym świętem, które przypomina nam o tym, jak ważne jest zachowanie lasów dla dobra naszej planety. Dzięki wspólnym inicjatywom, jak ta zorganizowana przez Nadleśnictwo Strzałowo i Szkołę Podstawową im. Karola Wojtyły, możemy skutecznie propagować ochronę przyrody i edukować młodsze pokolenia o potrzebie troski o nasze środowisko.