Wydawca treści Wydawca treści

Lasy nadleśnictwa Strzałowo

Nadleśnictwo Strzałowo znajduje się na terenie o urozmaiconej rzeźbie terenu z dużą ilością jezior, bagien i torfowisk.

Dominującą formą geomorfologiczną jest wysoczyzna morenowa przede wszystkim w północnej części nadleśnictwa. Część południowa jest zdominowana przez równiny sandrowe.
Na terenie nadleśnictwa przeważają gleby rdzawe, znaczną część zajmują także gleby torfowe i płowe.


Wśród cennych siedlisk przyrodniczych na terenie nadleśnictwa wyróżniono m.in.: grądy subkontynentalne, zmiennowilgotne łąki trzęslicowe, suche wrzosowiska, łęgowe lasy dębowo-wiązowo-jesionowe.


Flora
Wśród występujących tutaj wielu gatunków roślin, dominującymi są gatunki borealne
i środkowoeuropejskie. Gatunki leśne lub związane z lasem stanowią 65% ogólnej
liczby gatunków roślin w Polsce. Na terenie nadleśnictwa znajdują się stanowiska chamedafne północnej. Wśród rzadkich roślin można wymienić następujące gatunki: kosaciec syberyjski, mieczyk dachówkowaty, dziewięćsił bezłodygowy, granicznik płucnik, 11 gatunków storczyków (m.in. obuwik pospolity, wątlik błotny).


Fauna
Wśród jej przedstawicieli na terenie nadleśnictwa Strzałowo spotkać można m. in.:
- płazy: traszka grzebieniasta, kumak nizinny, żaba moczarowa, ropucha szara,
- gady: żmija zygzakowata, zaskroniec zwyczajny, żółw błotny,
- ptaki: orlik krzykliwy, bielik, kania ruda, rybołów, nur czarnoszyji, perkoz rogaty, żuraw,
- ssaki: wilka, bobra, rysia, jelenia, sarnę, a także nietoperze (nocek rudy i nocek wąsatek, karlik malutki, mroczek późny).


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Sukces lęgowy rybołowa

Sukces lęgowy rybołowa

Z przyjemnością możemy poinformować, że na terenie Nadleśnictwa Strzałowo para rybołowów osiągnęła sukces lęgowy i trzy ,,nasze” młode rybołowy opuściły gniazdo.

Rybołów (Pandion haliaetus) jest gatunkiem objętym ochroną ścisłą i wymaga ochrony czynnej. Obecnie w Polsce jest bardzo nielicznym gatunkiem z tendencją spadkową populacji i jest jednym z trzech najrzadszych lęgowych ptaków szponiastych w Polsce.

 

Dzięki współpracy Nadleśnictwa Strzałowo z Komitetem Ochrony Orłów mogliśmy obserwować okres wychowu piskląt dzięki zamonotowanej fotopułapce. Dostarczyło to wielu cennych informacji o behawiorze tych pięknych ptaków. Jeszcze przed rozpoczęciem okresu lęgowego nadleśnictwo zabezpieczyło drzewo z gniazdem poprzez założenie plastikowej opaski uniemożliwiającej wspięcie drapieżników na drzewo, co zapewniło im spokojne gniazdowanie. Z końcem czerwca młode osobniki zostały zaobrączkowane przez Komitet Ochrony Orłów, ponadto zostały zmierzone i zważone, co zapewniło informacje o kondycji populacji oraz w przyszłości pozwoli zidentyfikować już dorosłego rybołowa po indywidualnym numerze założonej na nogę obrączki.

 

Mamy nadzieję, że młode rybołowy polubiły nasze lasy i skorzystają z gościnności w latach następnych, by złożyć już jako dorosłe osobniki własne lęgi.