Wydawca treści
Lasy nadleśnictwa Strzałowo
Nadleśnictwo Strzałowo znajduje się na terenie o urozmaiconej rzeźbie terenu z dużą ilością jezior, bagien i torfowisk.
Dominującą formą geomorfologiczną jest wysoczyzna morenowa przede wszystkim w północnej części nadleśnictwa. Część południowa jest zdominowana przez równiny sandrowe.
Na terenie nadleśnictwa przeważają gleby rdzawe, znaczną część zajmują także gleby torfowe i płowe.
Wśród cennych siedlisk przyrodniczych na terenie nadleśnictwa wyróżniono m.in.: grądy subkontynentalne, zmiennowilgotne łąki trzęslicowe, suche wrzosowiska, łęgowe lasy dębowo-wiązowo-jesionowe.
Flora
Wśród występujących tutaj wielu gatunków roślin, dominującymi są gatunki borealne
i środkowoeuropejskie. Gatunki leśne lub związane z lasem stanowią 65% ogólnej
liczby gatunków roślin w Polsce. Na terenie nadleśnictwa znajdują się stanowiska chamedafne północnej. Wśród rzadkich roślin można wymienić następujące gatunki: kosaciec syberyjski, mieczyk dachówkowaty, dziewięćsił bezłodygowy, granicznik płucnik, 11 gatunków storczyków (m.in. obuwik pospolity, wątlik błotny).
Fauna
Wśród jej przedstawicieli na terenie nadleśnictwa Strzałowo spotkać można m. in.:
- płazy: traszka grzebieniasta, kumak nizinny, żaba moczarowa, ropucha szara,
- gady: żmija zygzakowata, zaskroniec zwyczajny, żółw błotny,
- ptaki: orlik krzykliwy, bielik, kania ruda, rybołów, nur czarnoszyji, perkoz rogaty, żuraw,
- ssaki: wilka, bobra, rysia, jelenia, sarnę, a także nietoperze (nocek rudy i nocek wąsatek, karlik malutki, mroczek późny).
Najnowsze aktualności
Ptaki w naszych lasach
Ptaki w naszych lasach
Olsztyńscy leśnicy policzyli ptaki w czterech nadleśnictwach. Wnioski są zaskakujące: w lasach gospodarczych żyje więcej ptaków niż w rezerwatach.
Kudypy, Młynary, Parciaki i Strzałowo – to nadleśnictwa, w których olsztyńscy leśnicy prowadzą badania nad wpływem gospodarki leśnej na gatunki ptaków. Wybór akurat tych czterech nadleśnictw nie był przypadkowy. Obszary te są zróżnicowanych pod względem przyrodniczym. Nadleśnictwo Młynary porastają głównie gatunki liściaste. W Nadleśnictwie Parciaki dominuje sosna, a Nadleśnictwa Kudypy i Strzałowo są bardzo urozmaicone pod względem porastających ich gatunków drzew.
Projekt rozpoczął się w zeszłym roku od policzenia skrzydlatych mieszkańców lasu. Teraz leśnicy z olsztyńskiej dyrekcji Lasów Państwowych publikują wyniki. Na terenie objętym inwentaryzacją leśnicy doliczyli się aż 121 gatunków ptaków. Z tego 82 to gatunki typowo leśne, np. strzyżyk, rudzik, kowalik czy też kukułka. Najwięcej gatunków ptaków stwierdzono w nadleśnictwach o najbardziej zróżnicowanych warunkach siedliskowych - Kudypach i Strzałowie.
Najmniej w najżyźniejszych Młynarach i najuboższych Parciakach. Jednocześnie od pierwszych liczeń, wykonanych w 2015 r. do zakończenia ostatnich, były rejestrowane wszystkie prace leśne wykonywane na terenie objętym projektem. - Otrzymamy w ten prosty sposób odpowiedź na pytanie, jaki wpływ ma gospodarka leśna na stan populacji gatunków ptaków, które stwierdzono na terenie nadleśnictw objętych projektem – tłumaczy Andrzej Ryś z Nadleśnictwa Strzałowo.
Przeprowadzona w 2015 r. inwentaryzacja przyniosła ciekawe wyniki - liczba ptaków w lasach użytkowanych gospodarczo przewyższa tę występującą w rezerwatach. - W drzewostanach powyżej 120 lat w lasach gospodarczych jest więcej ptaków niż takich samych wiekowo lasach rosnących w rezerwatach. Wyniki te dotyczą liczeń wykonanych w 2015 roku na terenie Nadleśnictwa Strzałowo – kończy Andrzej Ryś.
Ponadto najwięcej ptaków naliczono na śródleśnych powierzchniach nieleśnych, czyli łąkach, nieużytkach, terenach komunikacyjnych i poletkach łowieckich.
Tekst: Adam Pietrzak - RDLP Olsztyn
Zdjęcia: Krzysztof Stasiaczek - nadleśnictwo Strzałowo